75 ÷ 15 = 5
Riley can cut 5 strips of ribbon each 15 inches long
<em>Answer:</em>
<em>$0.38 per yard</em>
<em>Step-by-step explanation:</em>
<em>Step 1:</em>
Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.
Required; To find the unit price
<em> Step 2:</em>
Convert $3.42 to cents

<em>Step 3:</em>
<em>Find the unit price</em>




<em>Convert to dollars</em>


Hence the unit price is $0.38 per yard.
John made some chili with 1/2 of a can of beans. How many cans of beans did John use in all? Pls this is my question I need help this is prob simple but I’m dum
Answer:
3
Step-by-step explanation: