1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fiesta28 [93]
2 years ago
9

Given that g(x) =x^3 G(-x)

Mathematics
1 answer:
neonofarm [45]2 years ago
4 0

Answer:-x

Step-by-step explanation:

g(x)=x^3

g(-x)=(-x)^3=[(-1)^3]x=-1x

You might be interested in
Does anyone know the answer?
ozzi
Maybe d. but u should probably wait for another answer
8 0
3 years ago
What is the eighth term of the arithmetic sequence? An=<br> 10n – 14?
Alja [10]

Answer:

A8 = 66 [8th term]

Step-by-step explanation:

Given the explicit arithmetic sequence An = -14 + 10n → -4 + 10(n-1)

To find the 8th term. An nth term is where n is n in the sequence. So substitute 8 for n, and simplify.

So A8 = -4 + 10(8-1) → -4 + 10(7) → -4 + 70 → 70 - 4 → 66.

3 0
3 years ago
An ice cream shop uses 4 pints of ice cream to make 6 sundaes how many pints of ice cream are used for each sundae
dsp73
0.666• To get the answer you divided 4 by 6.

4÷6=0.6666
3 0
3 years ago
Solve f(x)=0 and Compute f(0) given f(x)=2x-7.
Zarrin [17]

Step-by-step explanation:

f(x)=2x-7.

by substituting value 0 for x,

f (0)=2×0-7

f (0)=-7

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A rod of aluminium has a mass of 575.4g and a volume of 210cm3
andreev551 [17]

Answer:

0.274g/cm^3

Step-by-step explanation:

density = mass / volume

so d = 575.4 / 210

d = 0.274g/cm^3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Mrs. Grady surveyed 30 students, 11 of which said they liked basketball, 14 of which said they liked hockey, and 2 of which said
    15·2 answers
  • (3xy)^2x^4y simplifying an expression
    14·1 answer
  • Negative 7 divided by 14/3 as a fraction
    13·2 answers
  • Please help need help
    15·1 answer
  • What is the multiplicative rate of change of the function
    15·2 answers
  • A video game system and several games are sold for $ 648. The cost of the games is 3 times as much as the cost of the system. Fi
    10·1 answer
  • Please find the value of x, show work if possible:<br><br> m=10x−x
    11·2 answers
  • Paula is shopping for a party.she finds a pack of 6 rolls of streamers for $4.50. What is the cost of one roll of streamers ?
    13·1 answer
  • Ben gets 14/20 in his Geography test. What percentage is this?
    6·2 answers
  • The cost $C$ (in dollars) of making a square window with a side length of $n$ inches is represented by $C=\frac{n^2}{5}+175$
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!