1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
il63 [147K]
3 years ago
13

Felipe has been given a list of 4 bands and asked to place a vote. His vote must have the names of his favorite, second favorite

, and third favorite bands from the list. How many different votes are possible?
Mathematics
1 answer:
Genrish500 [490]3 years ago
4 0

Filipe can choose his favorite from 4 bands, so he has 4 ways to determine the favorite.

Then only 3 bands left and he can choose his second favorite in 3 ways. After selecting second favorite, only 2 bands left and there are 2 ways to select the third favorite.

Use the product rule to count all possible votes:

4·3·2=24 ways.

Answer: 24.

You might be interested in
A Dinner at chilis cost you $32.At the restaurant,there is a 6% SALES TAX.However you have to pay for a tip 15%.What is your fin
murzikaleks [220]

Answer:

Tipping before tax: $38.72

Tipping after tax: $39.01

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If a person's eye level is h meters above sea level and he can see d kilometers to the horizon, then d=3.57h. Suppose the person
olga2289 [7]

Answer:

54.3m

Step-by-step explanation:

h = distance above sea level

d = distance he can sea above sea level

d = 3.57h

h = 15.21m

d = ?

d = 3.57 × 15.21

d = 54.2997m approximately 54.3m

The person can see up to a distance of 54.3m

6 0
4 years ago
Renting a tool form Store A costs $9.75 per hour plus a fee of $188.55. Renting the same tool
alexandr402 [8]

Answer:

G 15.99h > 188.55 + 9.75h

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
One store has carrots on sale for $1.1 for 3 pounds, while another store has carrots on sale for $0.78 for two pounds. Which sto
irina1246 [14]

Answer:

1) The store selling for 1.1 per 3 lbs

2) $6.24

Step-by-step explanation:

1)

1.1/3 = 0.37

0.78/2 = 0.39

0.37 is cheaper so it's a better deal

2)

\frac{0.78}{3} =\frac{x}{24} \\\\3x=18.72\\x=6.24

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please this is due in 30 mins! i’ll give brainliest!
IgorC [24]
NO IM LATE IM SO SORRY IT B
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What’s -10.4 as a fraction
    15·2 answers
  • Sherwin has 3 cups of grapes he likes to pack 3/4 cup of fruit in his lunch each day how many days can Sherwin pack grapes in hi
    12·2 answers
  • Use the diagram of the right triangle above and round your answer to the nearest hundredth.
    13·2 answers
  • URGENT!!
    7·1 answer
  • Easy 6th-grade math question
    13·2 answers
  • Use the data set to answer the question.
    8·1 answer
  • Which are the true statements?
    5·1 answer
  • Please help due now
    15·1 answer
  • Are there any supplementary, vertical, or complimentary angles? If so wich ones
    15·1 answer
  • What is the value of this expression?<br> 1/6 ÷ 12
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!