Answer:
c) The equation to find the price of each shrub is $53.50 = 4 p + $17.50
The cost of 1 shrub = p = $ 9.00
Step-by-step explanation:
The total number of shrubs purchased = 4
The price paid for potting soil = $17.50
The total bill of purchase = $53.50
Let us assume the cost of 1 shrub = $p
The total amount spent of 4 shrubs = 4 x ( The price of each shrub) = 4 p
TOTAL BILL = The amount paid for 4 shrubs + AMOUNT paid for SOIL
⇒ $53.50 = 4 p + $17.50
Now. solving for p, we get:
53.50 - 17.50 = 4 p
or, 3 6 = 4 p
or, p = 36/4 = 9
or, p = 9
Hence, the cost of each shrub = $9
Option B. Quotient is the right answer
Step-by-step explanation:
Given expression is:
p/2 +4(7+p)
Let us look at the options one by one
<u>A. factor</u>
p/2 is not a factor as the factor is always multiplied with another factor
<u>B. quotient</u>
This is the right answer as p is being divided by 2. The quotient of both will be used for further calculations
Hence,
Option B. Quotient is the right answer
Keywords: MCQs, Expressions
Learn more about polynomial expressions at:
#LearnwithBrainly
Answer:
Step-by-step explanation:
time after 40 meters to 80 meters=12-7=5 s
distance=80-40=40 m
max. speed=40/5=8 m/s
Let the width of the frame = x
Let the cost of a linear foot of the frame = y
Let the inside dimension of the length of the frame = a
Let the inside dimension of the width of the frame = b.
The total length of the frame = 2*a + 4x
The total width of the frame = 2b
The total amount of the frame in feet is (2a + 4x + 2b)*y = Cost
If this is incorrect please leave a message on my home page.