Unit rate for $5.40 for 24 cans
2 answers:
Hey there!
To find the unit rate of cost per can, first set up this proportion where x is the cost for 1 can:
5.4/24=x/1
Now, cross multiply:
5.4*1=24*x
5.4=24x
Now, divide both sides by 2.4 to solve for x and you get x=0.225
However, since this value is representing the cost, round to the nearest hundredth to get 0.23.
Therefore, your answer is, the unit rate for cost per can would be 0.23/1 or 0.23 dollars per can.
:)
5.40 / 24 = 0.225 rounds to 0.23 per can
You might be interested in
Answer:
-5 is the correct answer
The answer is 1 bc the solution is (1,-3)
Answer:the last one I’m not really sure
Answer:
The answer would be 21.248 miles
I'll use subscript notation for brevity, i.e.
.
By the chain rule,



We have

and

When
, we have

and the partial derivatives take on values of

So we end up with
