1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klasskru [66]
3 years ago
15

Unit rate for $5.40 for 24 cans

Mathematics
2 answers:
Minchanka [31]3 years ago
8 0
Hey there!

To find the unit rate of cost per can, first set up this proportion where x is the cost for 1 can:
5.4/24=x/1

Now, cross multiply:
5.4*1=24*x
5.4=24x

Now, divide both sides by 2.4 to solve for x and you get x=0.225

However, since this value is representing the cost, round to the nearest hundredth to get 0.23.

Therefore, your answer is, the unit rate for cost per can would be 0.23/1 or 0.23 dollars per can.

:)


Zepler [3.9K]3 years ago
5 0
5.40 / 24 = 0.225 rounds to 0.23 per can
You might be interested in
Identify all the points that are on the foll Gwing quadratic function: y -3x
Valentin [98]
Um use fled but bfthb 123 tgbs
7 0
3 years ago
3. The number which when substituted in a polynomial makes its value zero.​
Aleksandr [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

The number which when substituted in a polynomial makes its value zero.​

zero , or a root of the polynomial

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are the missing letters in the pattern? kr, np, _____ , tl , wj, ...
maria [59]
Your answer is , qn.
4 0
3 years ago
How many cups are in 1 gallon?
Sedbober [7]
1 gallon = 16 cups.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please can you explain how you got the answers! Thanks
Sedbober [7]
First you have to find the measurement of the entire line,which will be equal x, than plug in in the equation between L and M 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s the answering need help
    7·2 answers
  • A colony of ants carried away 6 of your muffins. That was 2/7 of all of them! How many are left?
    13·2 answers
  • What is 575% written as a mixed number
    12·2 answers
  • HeLP im so bad at math oof
    14·1 answer
  • In the 1992 presidential election, Alaska's 40 election districts averaged 1898 votes per district for President Clinton. The st
    7·1 answer
  • A box contains 40 cards. Meg takes out 16 cards without looding 2 red. 2 yellow blue, and 4
    9·1 answer
  • Plssssssssssss help
    13·1 answer
  • What is the value of v if 13v = 65
    7·2 answers
  • $240 interest is earned on a principal of $1500 at a simple interest rate of 4% interest per year. For how many years was the pr
    7·1 answer
  • Solve the given word problem.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!