1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mamaluj [8]
3 years ago
13

Is the time it takes you to run a 100 meter race a function of the speed you run

Mathematics
1 answer:
Tems11 [23]3 years ago
5 0
Answer: Yes, the time it takes to run a 100 meter race is a function of the speed you run.

In a function, there is an input and only one corresponding output. In the case of a race time, it depends on your speed. 

A person with a slower speed will have a longer race time.
A person with a higher speed will have a shorter race time.
You might be interested in
Please could someone help with this one . Thanks I will brainlist
inessss [21]
The answer to this is the third option choice: Reaches a maximum height of 549 after 5.75 seconds.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 23x + 4y when x=20 and y=23
never [62]

Answer:

552

Step-by-step explanation:

23x + 4y when x=20 and y=23

if x=20 and y=23 all you have to do is replace the numbers and solve

23(20) + 4(23)

Multiply 23*20 which is equal to 460

Then you multiply 4*23 which is equal to 92

The problem is now 460 + 92

add it, and you get 552.

Hope this helps!!

-Ketifa

3 0
3 years ago
Pam bought 20 pieces of fruit for her class.
Maksim231197 [3]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let O=number of oranges and A=number of apples.

O+A=20

O=20-A

1.25A+0.95O=22.60, using O found above makes this become

1.25A+0.95(20-A)=22.60

1.25A+19-0.95A=22.60

0.3A+19=22.60

0.3A=3.6

A=12, since O=20-A

O=20-12

O=8

So she bought 8 oranges and 12 apples. The question really only asks for the number of apples bought.

12 apples were bought.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I’ll give the Brainliest to who answers this question with a reasonable explanation.
Lyrx [107]
$40/12 = unit rate simplify = 10/3
$10/3 per book
18 * 10/3 = $60 for 18 copies
5 0
2 years ago
. Which equation represents y = −x2 + 4x − 1 in vertex form?
Stels [109]

Answer:

Rewrite in vertex form and use this form to find the vertex  

(

h

,

k

)

.

(

2

,

3

)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A football player attempts to kick a football over a goal post. The path of the football can be modeled by the function ,
    14·2 answers
  • Please help me solve this problem!!
    12·1 answer
  • I need help on number 9, picture is included!
    10·1 answer
  • During last year Adam's height increased from 125 cm to 135 cm. By how many percents did it change?
    11·2 answers
  • Can anyone point me in the direction of a good precalc study material or cheat sheet?​
    6·1 answer
  • Please help me with this question
    13·1 answer
  • How do you find the value for x? <br> Find the value of x ?
    8·2 answers
  • 0.8% of what number is 15?
    7·1 answer
  • 3 feet= ? inches. what is it? TwT
    7·2 answers
  • Rosa spent $11.52 on 8 candy necklaces for each of her two friends. How much did each necklace cost?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!