1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zarrin [17]
3 years ago
8

Richardson motors uses 10 units of part no. t305 each month in the production of large diesel engines. the cost to manufacture o

ne unit of t305 is presented as follows: direct materials $ 2,000 materials handling (20% of direct materials cost) 400 direct labor 16,000 manufacturing overhead (150% of direct labor) 24,000 total manufacturing cost $42,400 materials handling, which is not included in manufacturing overhead, represents the direct variable costs of the receiving department that are applied to direct materials and purchased components on the basis of their cost. richardson's annual manufacturing overhead budget is one-third variable and two-thirds fixed. simpson castings, one of richardson's reliable vendors, has offered to supply t305 at a unit price of $30,000. assume the rental opportunity does not exist and richardson motors could use the idle capacity to manufacture another product that would contribute $104,000 per month. if richardson chooses to manufacture the ten t305 units in order to maintain quality control, richardson's opportunity cost is________
Business
1 answer:
Vera_Pavlovna [14]3 years ago
7 0

Answer:

Richardson's opportunity cost is $8,000

Explanation:

If Richardson motors manufacture t305 themselves the total manufacturing cost per unit is $42,400.

Overhead of $24,000 is 1/3 variable and 2/3 of fixed, that means $16,000 of that would continue.

Therefore the avoidable variable manufacturing cost per unit is $24,000+$2000+$400= $26,400.

But, if Richardson Motors decides to buy the t305 from Simpson Castings then the per unit variable cost will be $36,000 ($30,000 purchase price + $6,000 material handling cost applied {i.e 20% X $30,000 per unit}).

Therefore, if they buy from Simpson Castings the per unit cost of the t305 component will no longer be the same. There will be an increase

I.e $36,000-$26,400=$9,600

If they buy 10 units per month, the total cost per month would increase by $9,600 X 10 =$96000.

If Richardson Motors happens to use the idle capacity to manufacture another product that would contribute $104,000 per month, then the opportunity cost would be:

$104,000 - $96,000 = $8,000

You might be interested in
Tile Depot, specializing in retail of construction materials, carries a popular flooring tile. The annual demand is estimated to
natta225 [31]

Answer: D. 500

Explanation:

The Economic Order Quantity (EOQ) refers to an efficient number of units that a company should order to minimize the total costs of inventory such as holding costs, order costs, and shortage costs.

It is calculated by the formula below,

EOQ = √ (2 * Annual demand * Ordering Cost / Holding Cost)

EOQ = √ (2 * 5,000 * 250 /10)

EOQ = 500 units.

The economic ordering quantity (EOQ) for this item is 500 units.

6 0
3 years ago
Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units produced and sold. Also classify each c
masha68 [24]

Answer:

Explanation:

There are primarily two types of costs, i.e. variable costs and the fixed costs. The variable cost is the cost which changes when the level of production changes, whereas the fixed cost is the cost which remains constant whether the level of output changes or not.

The variable costs also include indirect products, indirect labor and manufacturing equipment, and the fixed costs include taxes and depreciation costs.

The period cost is that cost which is related to the selling and admin expenses plus it is not capitalized.

Whereas the product cost is a mix of direct labor, direct material and the manufacturing overhead

So, the categorization is shown below:

1. Hamburger buns in a Wendy's outlet. = variable and product cost

2. Advertising by a dental office. = Fixed and period cost

3. Apples processed and canned by Del Monte. =  variable and product cost

4. Shipping canned apples from a Del Monte plant to customers. = variable and period cost

5. Insurance on a Bausch & Lomb factory producing contact lenses. = fixed and product cost

6. Insurance on IBM's corporate headquarters.= fixed and period cost

7 0
4 years ago
Adaptive selling and consultative selling are the two common types of the Blank______ presentation format.
Citrus2011 [14]

Adaptive selling and consultative selling are the two common types of the need-satisfaction presentation format.

<h3>What is adaptive selling and consultative selling?</h3>

Every person is unique, as are the circumstances surrounding the sale of any product. A selling technique that is used according to the situation that is all customized by involving or adapting to the customer's communication style is known as adaptive selling.

In the consultative selling technique, the focus of the salesman is not on the number of products that are being sold out. The main focus is on the availability of solutions that are tailored to the customer's needs. In this type of selling, a salesman learns more about a customer's needs in a better and more effective way.

Therefore, adaptive selling and consultative selling are the two common types of the need satisfaction presentation format.

Learn more about adaptive selling from here:

brainly.com/question/14264690

#SPJ1

7 0
2 years ago
SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP PLEASE!!!!!​
Umnica [9.8K]

Answer:

a

Explanation:

bc interest rates have a negative correlation their for they will shift off

8 0
4 years ago
if you’ve just recovered from prostate cancer within the last few years, an insurance company might require you to pay a 20% ext
lesya692 [45]

Answer:

Gross premium = $100

Monthly Net premium = $70

Therefore 70 x 12 x 3 = 2,520

= 20% of 2, 520

2,520/100 x 20/1

GMP (Gross Monthly Premium) = $540

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The market for corn in country A is highly competitive. At the current market price of​ $5/bushel there is a shortage of​ 100,00
    12·1 answer
  • The basic rest-activity cycle is about 30 minutes in length <br> a. True <br> b. False
    13·1 answer
  • What three spending accounts can Leslie adjust now to better match what’s in her budget (select all that apply)
    11·1 answer
  • A study has been conducted to determine if Product A should be dropped. Sales of the product total $224,000 per year; variable e
    11·1 answer
  • An organizational resource that is being protected is sometimes logical, such as a Web site, software information, or data. Some
    10·2 answers
  • Gourmet Pretzels bakes soft pretzels on an assembly line. It currently bakes 800 pretzels each 8-hour shift. If the production i
    6·1 answer
  • A stock has a beta of 1.28, the expected return on the market is 12 percent, and the risk-free rate is 4.5 percent. What must th
    5·1 answer
  • The stockholders' equity of Oriole Company at July 31, 2021 is presented below: Common stock, par value $20, authorized 400,000
    11·1 answer
  • How do banks make money off of the credit they issue
    15·1 answer
  • A consumer values a house at $525,000 and a producer/seller values the same house at $485,000. If the transaction is completed a
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!