The unit rate of road construction is 2 miles per day.
Step-by-step explanation:
Given,
In
days
miles road is constructed.
To find
The rate of road constructed per day
Method
We will apply unitary method to solve it.
Now,
In
days
miles road is constructed.
In 1 day the road will be constructed =
÷
miles
= 2 miles
Answer:
The cost of 1kg jam is $7 and the cost of 1kg butter is $4
Step-by-step explanation:
Let jam = x
butter = y
3x + 2y = 29 -----(1)
6x + 3y = 54 -----(2)
(1)×2 ->
6x + 4y = 58 -----(3)
(3)-(2) ->
y = 4
suby=4into(2)
6x + 3(4) = 54
6x = 42
x = 7
(Correct me if i am wrong)
X= a number
The opposite of a number is its negative opposite. It's the additive inverses of a number. The additive inverse of 4 is -4. It will always equal zero when added together.
Inequality:
1/3(-x) < 12
Hope this helps! :)
What does that even mean? can you re-word the question please?
Answer:
36 laps Ronnie swim during practice .
Step-by-step explanation:
Let us assume that the laps that Ronnie swims be x .
Let us assume that the laps that Jackie swims be y .
As given
For every 3 laps that Jackie swims, Ronnie swims 4 laps.
i.e
3 × laps that Ronnie swims = 4 × laps that Jackie swims
3 × x = 4 × y
3x = 4y
Equation becomes
x + y = 63
Thus by using 3x = 4y .

Thus

4x + 3x = 63 × 4
7x = 252
x = 36
Put the value of x in the equation x + y = 63
36 + y = 63
y = 63 - 36
y = 27
Therefore the 36 laps Ronnie swim during practice .