1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
daser333 [38]
2 years ago
9

Mitch opens a savings account with $175. He plans on putting $70 into his account every month. He wrote the following equation t

o show how much money he has put into it over time.
y = 70x + 175

if x represents the months from the time he opened the account, and y reprensents the amount of money in his account what does the y-intercept represent?
Mathematics
1 answer:
PtichkaEL [24]2 years ago
8 0
Y-intercept happens when x = 0
y-intercept represents if Mitch doesn't add the monthly savings, so the savings account will still remain in $175
You might be interested in
F(x) = (x - 4)(x + 5)
drek231 [11]

Answer:

x  

2

+x−20

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Pls help find the amount at the end of 6 hours
marshall27 [118]

Answer:

A. 7,348

Step-by-step explanation:

P = le^kt

intitial population = 500

time = 4 hrs

end population = 3,000

So we have all these variables and we need to solve for what the end population will be if we change the time to 6 hours. First, we need to find the rate of the growth(k) so we can plug it back in. The given formula shows a exponencial growth formula. (A = Pe^rt) A is end amount, P is start amount, e is a constant that you can probably find on your graphing calculator, r is the rate, and t is time.

A = Pe^rt

3,000 = 500e^r4

now we can solve for r

divide both sides by 500

6 = e^r4

now because the variable is in the exponent, we have to use a log

log_{e}(6) = 4r

ln(6) = 4r

we can plug the log into a calculator to get

1.79 = 4r

divide both sides by 4

r = .448

now lets plug it back in

A = 500e^(.448)(6 hrs)

A = 7351.12

This is closest to answer A. 7,348

4 0
3 years ago
A biology class examined some flowers in a local meadow. Out of the 40 flowers they saw, 8 were perennials. What percentage of t
Sladkaya [172]
So first we want to say, 8 out of the 40 flowers were perennials.

8 out of 40 is 8/40, or simplified down to 1/5.

1/5 in percentage form is 20% because 1 divided by 5 = 20%.
4 0
2 years ago
I NEED THE ANSWER ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<br><br><br><br><br> 1/7-3(3/7x-2/7)
melomori [17]

Step-by-step explanation:

x in (-oo:+oo)

1/7-(3*((3/7)*x-(2/7))) = 0

1/7-3*((3/7)*x-2/7) = 0

1/7-3*(3/7*x-2/7) = 0

(-3*7*(3/7*x-2/7))/7+1/7 = 0

1-3*7*(3/7*x-2/7) = 0

7-9*x = 0

(7-9*x)/7 = 0

(7-9*x)/7 = 0 // * 7

7-9*x = 0

7-9*x = 0 // - 7

-9*x = -7 // : -9

x = -7/(-9)

x = 7/9

x = 7/9

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a gradient of a line
Dennis_Churaev [7]
(slope) The higher the gradient<span> of a graph at a point, the steeper the </span>line<span> is at that point.</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The function H(t) = −16t2 + 90t + 50 shows the height H(t), in feet, of a projectile after t seconds. A second object moves in t
    12·1 answer
  • In the figure E is the midpoint of AB
    7·1 answer
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • Find the volume of the figure.<br> A 1,2300 CM^3<br> B 2,700 CM ^3<br> C 44 CM^3<br> D 300 CM^3
    5·1 answer
  • 5. Cooking oil costs $5.89/kg. How much oil is there if the total cost is<br> $17.92?
    10·1 answer
  • A professor compares the exam grades of students based on whether they have a learning disability (yes, no) and where they sit i
    6·1 answer
  • PICTURE IS SHOWNN HELP
    9·2 answers
  • To solve the system of linear equations 3 x minus 2 y = 4 and 9 x minus 6 y = 12 by using the linear combination method, Henry d
    11·1 answer
  • 2. Which equation represents the line whose slope is 6 and whose y-intercept is 2?
    13·1 answer
  • Kolby decided he wanted to go to the amusement park. The amusement park charges $8.00 for entry and $1.40 for each ride.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!