1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Effectus [21]
3 years ago
5

For the matrix a, find (if possible) a nonsingular matrix p such that p−1ap is diagonal.

Mathematics
1 answer:
Flura [38]3 years ago
4 0
Sorry but can you please show like a diagram or something for me to answer it for you. Thank You

You might be interested in
Can anyone help me please
leva [86]

Answer: 145

Step-by-step explanation: You just add the angles together so 110+35=145

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
(a) Simplify the expression: (4x - 6) - (x + 5)
Liono4ka [1.6K]

Answer:

a) 3x - 11

b) 10x + 4

Step-by-step explanation:

a) The negative sign before the (x+5) means to subtract those values. Reverse the signs. Then combine like terms:

4x –6 –x –5. 4x–x–6–5

3x –11

b) Put all the x terms together.

Put all the integers together.

Add. Adding a negative is the same as subtracting.

4x+x+5x = 10x

+6-2 = 4

Combine them:

10x + 4

8 0
3 years ago
Please help!!! answer the following questions, thanks:)
sp2606 [1]

Answer:

hope you can understand

7 0
2 years ago
A box of 25 munchkins cost $5.46 what is the unit rate per munchkin
timurjin [86]

The unit rate per munchkin is $0.22.

<h3>What is Division?</h3>

Division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.

The cost of 25 munchkins cost $5.46, therefore, the unit rate of each munchkin can be written as,

\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\text{Total cost of munchkins}}{\text{Number of munchkins}}\\\\\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\$5.46}{25}=\$0.2184 \approx \$0.22

Hence, the unit rate per munchkin is $0.22.

Learn more about Division:

brainly.com/question/369266

#SPJ1

5 0
2 years ago
For better clarification I guess
marissa [1.9K]

Answer:

1.) =\frac{\sqrt{3}}{3}

2.) 42\sqrt{30}

Step-by-step explanation:

1.) \mathrm{Multiply\:by\:the\:conjugate}\:\frac{\sqrt{3}}{\sqrt{3}}

2.) \mathrm{Apply\:radical\:rule}:\quad \sqrt{a}\sqrt{b}=\sqrt{a\cdot b}

\sqrt{6}\sqrt{5}=\sqrt{6\cdot \:5}

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Kyle works 40 hours at a rate of $10.75 per hour. He has total deductions of $87.25. What is his net pay?
    6·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7Bx%2B10%7D%3D%20x-2%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{x+10}= x-2 " alt=" \sqrt{x+
    11·1 answer
  • What is the length of line segment JK?
    8·2 answers
  • 0 A public beach in Arkansas charges non- residents $12 per day for a fishing license and $3.50 per day for live bait. Arkansas
    6·1 answer
  • In this system of equations, which variable would it be easiest to solve for? x + 3 y = 13. 3 x + 2 y = 25. The easiest to solve
    10·2 answers
  • Volume of sphere if the radius is 6?
    14·1 answer
  • On the distant planet Cowabunga, the weights of cows have a normal distribution with a mean of 479 pounds and a standard deviati
    14·1 answer
  • 5
    8·1 answer
  • Find the area of a circle with a radius of 8.6cm. Round to the nearest hundredth.
    7·1 answer
  • Best answer gets brainliest and 5 stars
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!