1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liraira [26]
3 years ago
12

Please look at the questions again! Some of the answers are incorrect. Here is a hint: For question 1, you should not spend more

than one-third of $2,000? Calculate: $2,000 / 3. For question 2, how much is the rent and housing expenses? Calculate: $650 + $60 + $10 + $20 + $20. How much can you afford? You should not spend more than one-third of $2,100. Looks like the rent and expenses are too high for your budget, right?
Mathematics
1 answer:
baherus [9]3 years ago
5 0

Answer:question 1)$6.66.67

Question2) Rent and expenses =$760

Rent and expenses are too high for the budget

Step-by-step explanation:

1)$2000×(1/3)= $666.67

2)Rent and expenses =$(650+60+10+20+20)= $760

$2100×(1/3)= $700

Rent and expenses should not exceed one third of $2100, which is $700 but it exceeded by$60. Therefore budget is too high.

You might be interested in
Which statements about opposites are true? 39 POINTS!
kramer
It only the last one.

Hope this helps :)
4 0
3 years ago
Ryan is filling a box with 1-inch cubes. He filled the bottom layer as shown. Ryan wants to completely fill the box.
Norma-Jean [14]
You cant answer the Question with out the picture  <span />
3 0
3 years ago
Which statement best explains whether the table represents a linear or nonlinear function?
andrezito [222]

Answer:

It is a linear function because there is a constant rate of change in both the input and output values.

Step-by-step explanation: I took the test

3 0
3 years ago
Please help me!!!!! I don't want to get a bad grade and CAN YOU PLEASE SHOW YOUR WORK!!!!
Veseljchak [2.6K]
E. 53
D. 2
B. -42
A.-92
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Johnson is going to buy an 18 3/4 pound turkey for Thanksgiving. The turkey cost $2.80 per pound at the grocery store. if th
tangare [24]

Answer:

D)$42.00

Step-by-step explanation:

18 3/4 is equal to 18.75, so 18.75x2.80 is your original cost (52.5). After doing that, since 52.5=100% you are going to divide 52.5 by 5 since 20x5=100. So 20% is 10.5. 52.5-10.5= $42.00

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which type of statement has the form "if A, then B"?
    11·2 answers
  • Bob the snail travels 48 cm at 16 cm per minute how long did it take him<br><br> please explain
    9·1 answer
  • 17. Scott cuts his birthday cake into nine equal pieces and eats two of them.
    9·1 answer
  • What is 2100 as a fraction
    10·2 answers
  • What decimal number is equal to 2/4
    6·2 answers
  • Find the exact length of the third side.
    10·2 answers
  • We need help . we think we got it but were not sure ​
    14·2 answers
  • Your Olympic team wins 48 medals in the spring. The medals are gold, silver, and bronze in a ratio of 2 : 1 : 5. How many of eac
    12·1 answer
  • How to solve multi step equations
    13·1 answer
  • A museum sells three types of tickets, including those for seniors, adults, and children. On a Tuesday morning, the museum sells
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!