1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
2 years ago
6

Mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook

Mathematics
2 answers:
mezya [45]2 years ago
5 0
Solve:-

$13.95 for 5 notebooks
$? per note book

Divide:-
13.95 ÷ 5 = 2.79
$2.79 per book

Check:-

2.79 × 5 = 13.95
Correct!

unit price;- $2.79 per notebook 
Over [174]2 years ago
4 0
Price per notebook=price/notebook
notebooks=5
price=13.95
prece per notebook=13.95 per 5=13.95/5=2.79
answer is $2.79 per notebook
You might be interested in
An a adult ticket to the zoo costs $20 and a child’s ticket costs $10.How much will it cost for Mr. and Mrs.Brown and their 4 ch
liubo4ka [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

you add 20 for mr brown 20 for mrs brown 10 for kid one 10 for kid 2 ten for kid 3 and 10 for kid for giving you a grand total of 80 dollars

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Assume that in a statistics class the probability of receiving a grade of A equals .30 and the probability of receiving a grade
Tom [10]

Answer:

Answer D is correct

6 0
3 years ago
The point Z(-6, -6) is rotated 90° clockwise around the origin. What are the coordinates of the resulting point, Z′?
lana [24]

Answer:

z would be at (-6,6)

Step-by-step explanation:

hope that helps

4 0
3 years ago
Fill in the blank with the correct word.
WITCHER [35]
………………………………………Right
4 0
3 years ago
A sports club is planning a cookout. The food
DIA [1.3K]

Answer:

maximum number: 171

Step-by-step explanation:

The $500 budget that will serve the people (x) with flat fee of $200 and $1.75 per person

1.75x + 200 = 500

1.75 x = 300

x =  171.4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How many solutions can be found for the linear equation?<br><br> 3(x + 4) = 3x + 4
    5·1 answer
  • Write a function for the situation. Is the graph continuous or discrete? A movie store sells DVDs for $11 each. What is the cost
    6·1 answer
  • From a deck of five cards numbered 2, 4, 6, 8, and 10, respectively, a card is drawn at random and replaced. this is done three
    5·1 answer
  • Rational numbers can be written as fractions?<br><br> Always<br> Sometimes<br> Never
    5·1 answer
  • 6x-5y= 0 <br>4×-5y = -10​
    6·1 answer
  • I haven't got the pictures but ill hope somebody has the answer!
    13·1 answer
  • Which ordered pair is a solution to the equation y = 6x - 4? The answer choices are A) (2, 1)
    5·2 answers
  • What is the next 4 terms-0.02,0.04,0.07,0.10
    15·1 answer
  • Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. f ( x ) = 9 x 3 + 2 x 2
    5·1 answer
  • the area of the base of a rectangular prism shown below is 45 square millimeters. The height is 5 1/2 millimeters. what is the v
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!