1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
3 years ago
6

Mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook

Mathematics
2 answers:
mezya [45]3 years ago
5 0
Solve:-

$13.95 for 5 notebooks
$? per note book

Divide:-
13.95 ÷ 5 = 2.79
$2.79 per book

Check:-

2.79 × 5 = 13.95
Correct!

unit price;- $2.79 per notebook 
Over [174]3 years ago
4 0
Price per notebook=price/notebook
notebooks=5
price=13.95
prece per notebook=13.95 per 5=13.95/5=2.79
answer is $2.79 per notebook
You might be interested in
8m –1 from 16+m plz give the the right Anwer
Neko [114]

Answer:

17 - 7m

Step-by-step explanation:

Assuming you require to subtract the expressions, then

16 + m - (8m - 1) ← distribute parenthesis by - 1

= 16 + m - 8m + 1 ← collect like terms

= 17 - 7m

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If you have 5\6 of a cup of flour, how many twelfths do you have
egoroff_w [7]

Answer:

10/12

Step-by-step explanation:

Multiply 5/6x2/2

6 0
3 years ago
If m = 80° and m = 40°, then m 1 =
anzhelika [568]

Answer:

you need diffrent ones child

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Work out the gradient of straight line AB where A=(-3,7) and B=(7,-8)
jolli1 [7]
I think it’s asking for you to multiply (-3,7) and (7,-8)
So if it is it would be -21 times-56= 1,176 AB=1,176
7 0
3 years ago
What is the value of 3ypower zero​
postnew [5]

Answer:

3

3 {y}^{0}

= 3 \times 1

= 3

If any numbers or constant power is zero then it will be 1

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 8.45x10^-2 in standard form?
    5·2 answers
  • A farmer finds that if she plants 70 trees per acre, each tree will yield 75 bushels of fruit. She estimates that for each addit
    15·1 answer
  • The cost for a movie ticket is $7.00. The cost is reduced to $5 for groups of 10 or more. How many people must be in a group for
    7·1 answer
  • A truck can be rented from Company A for ​$100 a day plus ​$0.70 per mile. Company B charges ​$70 a day plus ​$0.90 per mile to
    8·1 answer
  • How many of degrees are in an angle that turns through 1/4 of a circle
    12·1 answer
  • The base of o rectangle is triple the height
    8·1 answer
  • Evaluate the expression when c=8 and d=7.<br><br> 4d-c<br><br> whats the answer?
    7·1 answer
  • Describe how the graph of y=lxl – 7 is like the graph of y=lxl and how it is different.
    8·1 answer
  • Prepare grouped frequency distribution table
    15·1 answer
  • X + 4 = 6 . Solve for x .
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!