1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sedbober [7]
3 years ago
13

Santino bought a book for $23.54. The price of the book was $22. What was the sales-tax rate?

Mathematics
1 answer:
Vika [28.1K]3 years ago
6 0

We first find value of tax in dollars.

The difference between the two prices  is: 23. 54 - 22 = 1.54

Therefore the sales tax in dollars is 1.54

The tax % will be  (amount of tax / original cost price ) × 100

(1.54 / 22) × 100 → (0.07) × 100 =  7

So the tax rate is 7%

We can double check the answer.

7 % of 22  → (7/100) × 22 → 0.07 × 22 = 1.54

22 + 1.54 = 23.54

You might be interested in
!30 points! Which angle corresponds to angle N? (Photo attached)
aleksklad [387]

Answer:

The answer is D. "P". hope this helps you

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you roll a fair 10-sided die 7 times, what is the probability that the die lands on "10" exactly 2 times?
nexus9112 [7]

Answer: 2:7 times

Step-by-step explanation: hope it helps u

7 0
2 years ago
What is the area of this circle<br>​
antoniya [11.8K]

Answer:

Where is the circle

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
PLS HELP ASAP PLS IF YOU DO THANK YOU SOSOSOSOOSOS MUCH Find the measure of angle x. Round your answer to the nearest hundredth.
Lina20 [59]

Answer:

61.93

Step-by-step explanation:

use cosine x= 8/17

4 0
3 years ago
3. The following is raw data in respect to expenses incurred by a family on education from
dalvyx [7]
I don’t really understand what you have said. But I need help on my homework.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • It took team Infinite Dimensions 2 hours to hike 4
    15·1 answer
  • How do you factor out the coefficient of the variable
    13·1 answer
  • What is the answer for y=5x+3​
    6·1 answer
  • Can a triangle be formed with the sides lengths of 4 cm, 5 cm and 9 cm?
    12·1 answer
  • Can someone write the answer in a fraction or integer please
    9·1 answer
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • Solve::::::::::::::::<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csf%20%5C%3A%203%28y%20%2B%203%29%20-%2010%20%3D%202y%20%2B%201"
    12·2 answers
  • How many millilitres are there in two point four litres?
    11·2 answers
  • Carter's account has gone into overdraft. His balance is $-43.3. To get back to a positive balance, he plans to deposit money at
    13·1 answer
  • 216 students enrolled in a freshman-level chemistry class. By the end of the semester, 5 times the number of students passed as
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!