The system r+l = 46 and 15r + 9l = 396 can be used to determine the number of raspberries boxes and lemon seed boxes sold.
Step-by-step explanation:
Given,
Cost per box of raspberry = $15
Cost per box of lemon seeds = $9
Total boxes sold = 46
Total revenue generated = $396
Let,
r represent the number of raspberries sold
l represent the number of lemon seeds sold
According to given statement;
r+l = 46 Eqn 1
15r + 9l = 396 Eqn 2
The system r+l = 46 and 15r + 9l = 396 can be used to determine the number of raspberries boxes and lemon seed boxes sold.
Answer:
This is an experiment because a treatment was applied to a group.
Step-by-step explanation:
This is because it cannot be a survey since the children are taking a test, which has a hypothesis. Hope you get this right. I took the test and got right.
Jake wants to post a 600 gram parcel and an 800 gram parcel.
He posts them Second Class.
He pays with a £10 note.
How much change should he get?
Answer: translate Triangle XYZ 4 units to the right
Step-by-step explanation: The reason why is that if you look at the way the the triangle is made you will see it.
9514 1404 393
Answer:
Step-by-step explanation:
Using the transformation ...
(x,y) ⇒ (y, -x) . . . . . . rotation 90° CW
we have ...
A(-4, 4) ⇒ A'(4, 4)
B(-2, 4) ⇒ B'(4, 2)
C( -2, 1) ⇒ C'(1, 2)