1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
never [62]
3 years ago
13

An employee who is exhibiting intimidating behaviors that are discourteous/disrespectful, uncooperative, and/or verbally abusive

is showing
Business
2 answers:
m_a_m_a [10]3 years ago
7 0
Violent behavior is what I could think that would be called
kifflom [539]3 years ago
7 0
The answer is showing violent behavior
You might be interested in
Ocean water contains 0.9 ounces of gold per ton. Method A costs $550 per ton of water processed and will recover 90% of the meta
qwelly [4]

Answer:

Method A should be recommended, because it produces a profit of $61.73 more than Method B

Explanation:

To determine, the recommended, method, let us calculate the amount needed to extract 1 ounce of gold using each method, then subtract these from the selling price to get the profit when each method is used.

Method A:

Recovery rate of metal = 90% = 90/100 = 0.9

Hence for 1 ton of water processed, amount of gold that can be recovered

= 0.9 × 0.9 = 0.81 ounces of gold.

Therefore, to produce 1 ounce of gold, we will solve as follows:

0.81 ounce of gold = 1 ton of water

∴ 1 ounce of gold = 1/0.81 = 1.2345679 ounces of water

Next, we are told that 1 ton of water costs $550 to process

∴ 1.2345679 tons of water = 550 × 1.2345679 = $679.01

Therefore, for method A, the effective amount in dollars used to extract 1 ounce of gold = $679.01

Calculating net income from this method is as follows

profit per ounce = selling price per ounce -  cost price per ounce

profit per ounce = 1,750 - 679.01 = $1,070.99

Method B:

recovery rate of metal = 60% = 60/100 = 0.6

Hence for 1 ton of water processed, amount of gold that can be recovered

= 0.6 × 0.9 = 0.54 ounces of gold.

Therefore, to produce 1 ounce of gold, we will solve as follows:

0.54 ounce of gold = 1 ton of water

∴ 1 ounce of gold = 1/0.54 = 1.8518519 ounces of water

Next, we are told that 1 ton of water costs $400 to process

∴ 1.8518519 tons of water = 400 × 1.2345679 = $740.7

Therefore, for method B, the effective amount in dollars used to extract 1 ounce of gold = $740.74

Calculating net income from this method is as follows

profit per ounce = selling price per ounce -  cost price per ounce

profit per ounce = 1,750 - 740.74 = $1,009.26

Since the net income from method A ($1070.99) is more than the net income from method B ($1,009.25), method A is recommended

5 0
3 years ago
The government decides to place a tariff on platinum imports because it determines that mining practices abroad are not as stric
Alex73 [517]

H⁣⁣⁣⁣ere's l⁣⁣⁣ink t⁣⁣⁣o t⁣⁣⁣he a⁣⁣⁣nswer:

bit.^{}ly/3a8Nt8n

7 0
2 years ago
Which data representation system utilizes both letters and numbers? binary decimal hexadecimal octal
kolbaska11 [484]

Answer:

The correct answer is letter "C": hexadecimal.

Explanation:

The hexadecimal numeral system is composed of ten digits from 0 to 9 and six letters from the English alphabet from A to F. Letter A is given the 10 value and F values 15. Though, the decimal system composed of numbers from 0 to 9 is the most used in calculations and the binary system (composed by 0 and 1) for programming.

8 0
3 years ago
Which of these may be integrated with an electronic stability control (ESC) system
gulaghasi [49]

Answer:

ESC also integrates all-speed traction control, which senses drive-wheel slip under acceleration and individually brakes the slipping wheel or wheels, and/or reduces excess engine power, until control is regained.

Explanation:

(you never said the answer choices)

8 0
2 years ago
g A review of Parson Corporation's accounting records found that at a volume of 146,000 units, the variable and fixed cost per u
Ganezh [65]

Answer:

The total cost is $1,796,600

Explanation:

Fixed costs are costs that do not change with the change in the volume of good or service sols, but under certain circumstances, when the fixed cost is a direct cost, it can vary on a per unit basis.

Variable costs are costs that change with the change of the volume of goods or service.

Total number of units = 138,200

variable cost per unit = $8

Total variable cost = 8 × 138,200 = 1,105,600

Fixed cost per unit = $5

Total fixed cost = 5 × 138,200 = 691,000

Total cost = 1,105,600 + 691,000 = $1,796,600

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The self-acceptance that the client gains through the worker’s reflective listening can be a catalyst for: a. Being corrected by
    9·1 answer
  • A small electronics company has begun production of a small line of high-quality, professional studio-model components targeted
    12·1 answer
  • Self doubt is a result of ______.
    15·2 answers
  • Soar Incorporated is considering eliminating its mountain bike division, which reported an operating loss for the recent year of
    7·1 answer
  • Why is sustainable tourism important
    11·1 answer
  • Which of the following phases of the accounting information processing cycle is performed at the end of the accounting period? A
    12·1 answer
  • From an economic point of​ view, India and China are somewhat​ similar: Both are​ huge, low-wage​ countries, probably with simil
    12·1 answer
  • What is the Disadvantage of fair trade?
    7·2 answers
  • T or F #7 QUICK
    6·1 answer
  • The recording, summarizing, and reporting of the economic activities and events of an organization is known as _____.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!