Answer:
3 ounces.
Step-by-step explanation:
We have been given that Me Zachary brings 264 ounces of water to basketball practice for the players to drink. Mr Zachary divides the water equally among the 9 players. We are asked to find the amount of water that is left over.
To find the amount of water that is left over, we will take out the largest multiple of 9 from 264.
Let us divide 264 by 9.
9) 264(29
<u> 18</u>
84
<u> 81</u>
3
We can see that remainder in 3, therefore, 3 ounces of water will be left over.
Answer: Yes. On average, it takes about 455 days for 1 person to throw away 1 ton of garbage, so just over 1 year.
Step-by-step explanation: The average person throws away 4.4 pounds of trash daily. So, the way to figure this out is 2,000 divided by 4.4 to find out the number of days it would take to throw away 2,000 pounds of trash.
Answer:
The last table given See attached image)
Step-by-step explanation:
Notice that they are asking for the inverse function to the one with the detailed relationship given. The original relationship was assigning to the Domain of number of people attending, the Range of values for charges.
Therefore, the inverse function will be assigning in the opposite way: from the average charges (now the Domain of this relationship), to the number of people attending (now the Range of this relationship). The relationship should also maintain the original element to element connection:
What was:
(20, $10) should now be ($10, 20)
(26, $6.25) should now be ($6.25, 26)
(35, $4) should now be ($4, 35)
This is exactly represented by the last table (see also image attached)
12.60 / 7 = $ 1.80 per bottle
10.98 / 6 = $ 1.83 per bottle
18.10 / 10 = $ 1.81 per bottle
16.38 / 9 = $ 1.82 per bottle
best buy (cheapest) is : $ 12.60 for 7 bottles <==
Answer:
The correct unit price is $1.19 per pair of gloves. She made the mistake of dividing the total price by 3 instead of 3 dozen(which is 36).
Step-by-step explanation:
hope that helps!!!