The correct answer is A. 2.5 meters. One meter has approximately 3 feet, so it would make sense for a car to be about 7.5 feet in length
Hope this helps
Answer:
44 gallons
Step-by-step explanation:
3960/3=1320
Each person used 1320 in one month
1320/30=44
Amount of person used / 30 days = gallons used each day
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
Answer:
The point has a high leverage
Step-by-step explanation:
The point has a high leverage as it would act as an infinitesimal point that will have a very huge/drastic impact on the fit of the model, and this impact can be seen in such ways as listed below :
- Smaller coefficient of determination
- Higher sum of squares error
removing this point will eliminate these drastic impact and make the correlation to be better.
6 times 10^4 is your answer hope i helped