1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
2 years ago
12

Please answer this now in 2 minutes

Mathematics
2 answers:
ValentinkaMS [17]2 years ago
7 0

Answer:

(1, 2)

Step-by-step explanation:

x2-x1/2, y2-y1/2

Plug in the values, and you should get (1, 2)

anzhelika [568]2 years ago
5 0

Answer:

(1,2)

Step-by-step explanation:

To find the midpoint, average the x coordinates and the y coordinates

x = (x1+x2)/2   and y = (y1+y2)/2

x = (5+-3)/2 = 2/2 =1

y = (-2+6)/2 = 4/2 = 2

The midpoint is (1,2)

You might be interested in
Hellpppp<br><br> what's the missing number? 7/16 = ?/64<br><br> a) 4<br> b) 21<br> c) 28<br> d) 55
Gnom [1K]
Answer: 28

EXPLANATION:
16 ÷ 64 = 4
7 x 4 = 28
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help
Airida [17]

no, it is constant for a while then changes at 90gallons

6 0
2 years ago
andy is scuba diving he starts at sea level and then descends 10 feet in 2 1/2 minutes. how would you represent andy’s descent a
UNO [17]

Answer:

4 feet/minute

explanation:

The rate of descent = (10 feet)/(2.5 mn) = 4 ft/min

6 0
3 years ago
There are 68 apples in the school kitchen. The school needs 130 apples for all the students in grade 2. The school gets two boxe
WITCHER [35]

Answer:No they do not have enough they only have 82 apples

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
castel invests $7178 in a savings account with monthly compounding. after 7 years, the balance reaches $12,543.00. What is the i
Maurinko [17]
200...……………gggggggg ggggg gggg
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can you do this in regular algorithm
    10·2 answers
  • the hotel is renting rooms for $137.19per night what would it cost the company to rent two rooms for four nights
    12·2 answers
  • What equation results from completing the square and then factoring?<br> x2 + 10x = 15
    11·2 answers
  • Solve equation E=9R/I for I
    15·2 answers
  • Which is the better buy $6 for 3 packages or $5 for 2 packages
    13·2 answers
  • Use Green's Theorem to evaluate the line integral along the given positively oriented curve.
    8·1 answer
  • Jeo is comparing the price of different boxes of cereal. One box has 16 oz. and costs $3.50. Another costs $3.89 for a 24 oz. bo
    8·1 answer
  • martin reads 19 pages of a novel in 12 minutes. complete the proportion and use it to find x, the number of pages he reads in 42
    6·1 answer
  • A random survey found that 8 of the 25 people surveyed prefer listening to rock music. Based on those results, about how many pe
    5·1 answer
  • Zach substitutes the values 32 inches, 20 inches and 20 inches into the Pythagorean theorem. Explain what Zach is most likely tr
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!