1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulsSmile [24]
3 years ago
5

If the area of a rectangle is 12cm2 what could be its length and width

Mathematics
2 answers:
jasenka [17]3 years ago
7 0
There are many different combinations.

We just need two numbers that when you multiply them you get 12.

We can have:

Length = 1
Width = 12

Length = 12
Width = 1

Length = 2
Width = 6

Length = 6
Width = 2

Length = 3
Width = 4

Length = 4
Width = 3
Darina [25.2K]3 years ago
6 0
It's length and width are:
l=6
w=2
or
l=2
w=6
You might be interested in
What's the answer I really need help​
daser333 [38]
Link to the question hope this helps
7 0
2 years ago
Why do you subtract exponents when dividing powers with the same base?
Anastasy [175]
Division<span>. If two </span>powers<span> have the </span>same base<span> then we can </span>divide<span> the </span>powers<span>. When we </span>divide powers<span> we </span>subtract<span> their </span>exponents<span>. A negative </span>exponent<span> is the </span>same<span>as the reciprocal of the positive </span><span>exponent</span>
4 0
3 years ago
Solve for x, worth 10 points
Anton [14]

Answer: x=22

Step-by-step explanation:

Since the angles are corresponding angles, use x+14=5x-74. You get 36=36 meaning it is right when you substitute the value for x.

x+14=5x-74

-x on both sides

14=4x-74

+74 on both sides

88=4x

Divide both sides by 4

x=22

8 0
2 years ago
Ameeta finished 12 math problems. David finished 3 times as many. How many more math problems did David finish than Ameeta?
Volgvan
  • Answer:
  • david finished 24 problems more than ameetha
  • Step-by-step explanation:
  • <em>problems finished by ameetha = 12 problems</em>
  • <em>problems finished by ameetha = 12 problemsproblems finished by David = 3 times more than ameethas problem = 3*12 = 36</em>
  • <em>problems finished by ameetha = 12 problemsproblems finished by David = 3 times more than ameethas problem = 3*12 = 36the problems finished by David more than ameetha =</em>
  • <em>problems finished by ameetha = 12 problemsproblems finished by David = 3 times more than ameethas problem = 3*12 = 36the problems finished by David more than ameetha =36-12= 24 </em>
  • <em>problems finished by ameetha = 12 problemsproblems finished by David = 3 times more than ameethas problem = 3*12 = 36the problems finished by David more than ameetha =36-12= 24 so David finished 24 problems more than ameetha</em>
8 0
3 years ago
(From Textbook) A company makes dog food out of chicken and grain. Chicken has 10 grams of protein and 5 grams of fat per ounce,
Doss [256]

Answer:

The company use 0 ounces of chicken and 100 ounces of grain in each bag of dog food in order to minimize cost.

Step-by-step explanation:

Let x be the number of ounces of chicken

let y be the number of ounces of grains

We are given that Chicken has 10 grams of protein and 5 grams of fat per ounce.

Chicken has protein in 1 ounce = 10

Chicken has protein in x ounces = 10x

Chicken has fat in 1 ounce = 5

Chicken has fat in x ounces = 5x

We are also given that grain has 2 grams of protein and 2 grams of fat per ounce

Grain has protein in 1 ounce = 2

Grain has protein in y ounces = 2y

Grain has fat in 1 ounce = 2

Grain has fat in y ounces =2y

Now we are given that . A bag of dog food must contain at least 200 grams of protein and at least 150 grams of fat.

So, equation becomes:

10x+2y\geq 200 ---A

5x+2y\geq 150  ---B

Since x and y represent the ounces .

So, x\geq 0 ---C and y\geq 0 ----D

Plot A ,B ,C and D on the graph

Refer the attached graph so , the corner points are (0,100),(10,50) and (30,0)

We are also given that chicken costs 10 cents per ounce and grain costs 1 cent per ounce

So, Cost function becomes : c=10x+y

At(0,100)

c=10x+y

c=10(0)+100

c=100

At(10,50)

c=10x+y

c=10(10)+50

c=150

At(30,0)

c=10x+y

c=10(30)+0

c=300

Minimum cost is 100 cents at (0,100)

So,  the company use 0 ounces of chicken and 100 ounces of grain in each bag of dog food in order to minimize cost.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you simplify negative exponents
    12·1 answer
  • The answer to this problem
    5·1 answer
  • PLLLZZZZ HELPPP MEE
    7·1 answer
  • a) expected value of a die b) suppose you play a game where you get a dollar amount equivalent to the number of dots that show u
    7·1 answer
  • For the following conditional statement, write the a.)
    10·1 answer
  • Jeremy’s puzzle will form a rectangular prism. Figure out how the pieces can all be put together to form a prism. Give the dimen
    11·1 answer
  • A sheet of paper 90 cm-by-66 cm is made into an open box (i.e. there's no top), by cutting x-cm squares out of each corner and f
    8·1 answer
  • A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.
    6·1 answer
  • Hello help ASAP ASAP ASAP <br><br> giving brainliest if able to.
    11·1 answer
  • !; im pretty stuck, so which graph would describe JKL and ​J'K'L' its image after a translation?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!