1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Degger [83]
3 years ago
10

A group of hikers walks 2 miles east and then 1 mile north. After taking a break, they then hike 4 miles east to their final des

tination. What vector describes their hike from their starting position to their final destination? Let 1 unit represent 1 mile.

Mathematics
1 answer:
kodGreya [7K]3 years ago
7 0

Answer:

Intensity of the vector is v= √37 ≈ 6.08 units and make angle ∡α ≈ 9.46° with east direction

Step-by-step explanation:

Required vector is consists of the two components

vx= 2+4=6 units  and vy= 1 unit and vx ⊥ vy

We will use Pythagorian theorem to find intensity of the vector v

v∧2 = vx∧2 + vy∧2 => v = √vx∧2 + vy∧2 = √6∧2 + 1∧2 = √36+1 = √37 ≈ 6.08 units

The angle ∡α between vector and east direction we wil find with tanα

tanα = 1/6 => α = arc tanα = arc 1/6 => α ≈ 9.46°

Good luck!!!

You might be interested in
Nadal invests $5,678 at an annual interest rate of 4.5 percent for 6 years. For which variable can Nadal substitute the value 5,
kirill [66]

Answer:

5678=P

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
You can buy 5 cans for green beans at the Village Markets for $3.70. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam’s Club for
mihalych1998 [28]

The place with the best buy between village market and Sam's club is Sam's club at $0.59 per can.

<h3>Unit rate</h3>

Village market:

  • Green beans = 5 cans
  • Total cost = $3.70

Unit rate = Total cost / green beans

= 3.70 / 5

= $0.74 per can

Sam's club:

  • Green beans = 10 cans
  • Total cost = $5.90

Unit rate = Total cost / green beans

= 5.90/10

= $0.59 per can

Therefore, the place with the best buy between village market and Sam's club is Sam's club at $0.59 per can.

Learn more about unit rate:

brainly.com/question/4895463

#SPJ1

6 0
1 year ago
Identify the first operation needed in this equation
ruslelena [56]
Addition is the first step in solving the equation. Here is how to solve this problem:

x/3 - 3 = 11
+ 3 + 3
------------------------
x
(3) -------- = 14(3)
3

x = 42

5 0
3 years ago
Help help help math math
denpristay [2]

Answer:

Function

Step-by-step explanation:

Hope it help !!

3 0
2 years ago
[tex]\sqrt{49} <br> please answer correctly
Nookie1986 [14]

Answer:

Um.. well I don't know what is your question, but I think you meant square root and the answer is 7 because it is a perfect square.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Skakwlwosozizjsjsjjsks
    11·2 answers
  • The length of the base of a triangle is twice its height. if the area of the triangle is 44 square​ kilometers, find the height
    12·1 answer
  • What is the solution set of the equation
    5·1 answer
  • What is negative 19 minus 12
    6·1 answer
  • Simplify the fraction 8/36
    12·1 answer
  • A company specializing in foreign language lessons sells one set of lessons for $199, but all five sets of lessons purchased upf
    6·1 answer
  • How to find the unit rate
    5·1 answer
  • Solve the equation -6 + 6n = 42 for n
    9·2 answers
  • Can someone solve this, please? 2x^2 – 3x - 2
    15·1 answer
  • The table shows the monthly revenue of a business rising exponentially since it opened an online store
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!