1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikdorinn [45]
3 years ago
8

Is the line for the equation Y equals one horizontal or vertical? What is the slope of this line? Select the best answer:

Mathematics
1 answer:
Vlad [161]3 years ago
8 0
Learn this :
HOY -- horizontal line, 0 slope, represented by y = a number
VUX -- vertical line, undefined slope, represented by x = a number

so y = 1......this will be a horizontal line with a 0 slope
You might be interested in
What is the volume of a shipping cube with dimensions of 2 and 1/2 feet
Fantom [35]

For this case we have that by definition, the volume of a cube is given by:

V = l ^ 3

Where:

l: It's the side of the cube

According to the statement data:

l = 2 \frac {1} {2} = \frac {2 * 2 + 1} {2} = \frac {5} {2}

Substituting in the formula we have:

V = (\frac {5} {2}) ^ 3\\V = \frac {5 ^ 3} {2 ^ 3}\\V = \frac {125} {8}\\V = 15.625

Thus, the shipping cube volume is15.625 \ ft ^ 3

Answer:

15.625 \ ft ^ 3

6 0
3 years ago
Forty five men can construct a road 210m long in 60 days. What length would be constructed by 72 men in 50 days assuming that al
blagie [28]

Answer:

280m

Step-by-step explanation:

Work rate would be (210m)/(45people)(60days)=7/90 m/(people)(day)

7/90 m/(people)(day) * 72people * 50days =280m

7 0
3 years ago
Set up and solve the following using dimensional analysis.
Softa [21]
1).  Multiply (5400 inches) by (1 foot / 12 inch) then by (1 mile / 5280 foot).

      (See explanation at the bottom)

         =      (5400 inch) x (1 foot / 12 inch) x (1 mile / 5280 foot)

         =      (5400 x 1 x 1 / 12 x 5280)  (inch - foot - mile / inch - foot) 

         =          0.0852  mile  


2).  Multiply (16 week) by (7 day/week) then by (24 hour/day)
       then by (60 minute/hour) then by (60 sec/minute).

3).  Multiply (54 yards) by (3 foot/yard) then by (1 meter/3.28 foot)
       and then by (1000 mm/meter)

4).  Multiply (36 cm/second) by (3600 second/hour) then by (1 meter/100 cm)
      then by (1 mile/1609.3 meter).

5).  Look up how many grams in a pound  ('P')
       Look up how many mL in a gallon       ('G')

      Multiply (1.09 g/mL) by ( 1 pound/ P gram) then by (1 gallon/ G mL)

6).  Multiply (32 foot/sec) by (1 meter / 3.28 foot) then by (60 sec/minute).


Each time I told you to multiply by something, it was always a fraction
where the numerator and denominator are equal, like (60 seconds/minute)
or (1 foot / 12 inch).  Since the top and bottom of the fraction are equal, the
value of the fraction is ' 1 ' , and multiplying by it doesn't change the value,
it only changes the units ... that's what this whole exercise is about.
When you multiply, KEEP the units in the product, and then, after you multiply, you can 'cancel' units out of the top and bottom of the product.
Like if you have 'feet' on top and bottom, just cross them out.  When you're done, if you did it correctly, the last unit you end up with will be the one you want.      
4 0
3 years ago
Jason has $90 to spend. He wants to purchase a bag for $30, one eraser for $10, and three pencils. Each of the pencils costs the
snow_tiger [21]
90 = 30+10+3x

This equation shows that all the prices of the the bag, eraser, and pencils equals $90. So now all we have to do to find the price of a pencil is solve the equation.

First add the 30 and 10 together.

90 = 40+3x

Then subtract 40 from each side

50 = 3x

Lastly divide each side by 3

x = 16.67

The price per pencil is $16.67

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with d and I need to show my work.
cupoosta [38]
Ok
So when you multiply by a fraction just multiply top by top and bottom by bottom
So top by top is 2 by 4 so 8
And bottom by bottom is 3 by 5 which is 15
So answer is 8/15
Hope this helps and don’t forget to mark as brainliest if you thought it was most helpful :)
7 0
4 years ago
Other questions:
  • There are 54 students in the cafeteria 30 girl sand 24 boys what is the ratio of girls to boys in cafeteria
    12·1 answer
  • A county commissioner must vote on a resolution that would commit substantial resources to the construction of a sewer in an out
    10·1 answer
  • 1/8 O 0.1 <br> A. =<br> B. &gt;<br> C. &lt;<br> D. none of the above
    6·1 answer
  • Can someone please help me with this question
    11·1 answer
  • Plz tell me someone know how to do this!!<br> I'll mark brainliest
    8·1 answer
  • Find the selling price of a $249.50 cell phone with a 30% markup
    7·1 answer
  • Tareq pays $22.10 for 2,6 pounds of salmon, What is the price per pound of the salmon? (20PTS FOR THIS)
    12·2 answers
  • 1 3/8 + 3 1/4 = <br> (please explain)
    15·2 answers
  • What is the domain of the given relation?
    10·1 answer
  • What is the opposite operation of squaring? Using this opposite operation, rewrite the equation from question 1 so s is by itsel
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!