Answer:
Step-by-step explanation:
The image on the right is not the answer. It is reflected across the y axis. equations and the inverses are reflections of each other across the line y = x. So that lets out the middle one as well which looks to be reflected across y = - x
That only leaves the left image which is the correct answer.
Equation that represents therelationship between the nmber of weeks and total amount of money marcus will have saved is
Y= 5x+42
-5x +y =42
He currently has $42 with planning to save $5 each week. So, $5 per week is the slope and $42 is the y intercept.
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
9 pounds of seed per acre.
Step-by-step explanation:
All you have to do is division. It takes 27 pounds of seed to make 3 acres, so 27 divided by 3. That gives you 9.
Answer:
y =47.5.
Step-by-step explanation:
First eliminate the fractions by multiplying through by the LCM of 7 and 3 which is 21:
21* 6[y-2]/7-21*12 = 21*2[y-7]/3
18(y - 2) - 252 = 14(y - 7)
18y -36 - 252 = 14y - 98
18y - 14y = -98 + 36 + 252
4y = 190
y = 190/4
y = 47.5.