1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fittoniya [83]
3 years ago
12

-9 2/3(-2 1/4a+b+8 1/4) Solve please with work

Mathematics
1 answer:
harkovskaia [24]3 years ago
3 0

Answer:

4/x-1 -5/x+4/4/x-14/x-14/x-1 -5/x+2=3/x -5/x+2=3/x -5/x+2=3/xx-1 -5/x+2=3/x2=3/x

You might be interested in
Please help ASAP 20 pts + brainliest to right/best answer
Lerok [7]

Answer:


Step-by-step explanation:

The image on the right is not the answer. It is reflected across the y axis. equations and the inverses are reflections of each other across the line y = x. So that lets out the middle one as well which looks to be reflected across y = - x

That only leaves the left image which is the correct answer.

7 0
3 years ago
Marcus currently has $42 and plans to save an additional $5 each week to buy a pair of shoes. He made a table showing the total
Sidana [21]
Equation that represents therelationship between the nmber of weeks and total amount of money marcus will have saved is

Y= 5x+42

-5x +y =42

He currently has $42 with planning to save $5 each week. So, $5 per week is the slope and $42 is the y intercept.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
It takes 27 pounds of seed to completely plant a 3-acre field. How many pounds of seed are needed per acre?
Ray Of Light [21]

Answer:

9 pounds of seed per acre.

Step-by-step explanation:

All you have to do is division.  It takes 27 pounds of seed to make 3 acres, so 27 divided by 3.  That gives you 9.

5 0
3 years ago
Can anyone answer this question please<br> 6[y-2]/7-12=2[y-7]/3
Kaylis [27]

Answer:

y =47.5.

Step-by-step explanation:

First eliminate the fractions by multiplying through by the LCM of 7 and 3 which is 21:

21* 6[y-2]/7-21*12 = 21*2[y-7]/3

18(y - 2) - 252 = 14(y - 7)

18y -36 - 252 = 14y - 98

18y - 14y = -98 + 36 + 252

4y = 190

y = 190/4

y = 47.5.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which is an equation of the line through (-1,-4) and parallel to the line 3x + y = 5? ​
    8·1 answer
  • Write a decimal that is 1 by 10 of 0.9.
    6·1 answer
  • Which is the same as dividing 23 by 7
    10·1 answer
  • What is the diameter for circumference if the diameter is 28ft
    12·2 answers
  • What is the value of y^2-x^2 when y=6 and x=5
    11·2 answers
  • How do I use substitution to solve a system of linear equations?
    10·1 answer
  • Many questions are difficult or nearly impossible to answer using table 2 in its current form. Since computing the answers to th
    11·1 answer
  • I need help with this please​
    13·1 answer
  • What is 48,020,000 expressed in scientific notation?
    15·2 answers
  • The circumference of a circle is 106.76 yards. What is the circle's radius?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!