1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SpyIntel [72]
2 years ago
15

Write an equivalent expression by distributing the "-−" sign outside the parentheses: -(3.4p-6q+6) −(3.4p−6q+6)

Mathematics
1 answer:
julia-pushkina [17]2 years ago
7 0

Answer:

-(3.4p-6q+6) = -3.4p+6q-6

Step-by-step explanation:

Given

-(3.4p-6q+6)

Required

Simplify

-(3.4p-6q+6)

Rewrite as

-1(3.4p-6q+6)

-1 * (3.4p-6q+6)

Open the bracket

-3.4p+6q-6

You might be interested in
Find ratios equivalent to the ratio described in the situation 1 to 6
katrin2010 [14]
2/12, 4/24, 3/18, 5/30 etc.
4 0
2 years ago
Simplify, 3xsqrt-75a
Naily [24]
Here you go! Hopefully it was correct as i used an app called Cymath.Please mark me as Brainliest!

7 0
3 years ago
Is the answer to this problem right
Morgarella [4.7K]

Answer:

it should be option 2 and 4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1 2/3 + (2 1/2) = ?<br> pls help
Sever21 [200]

The answer is about 4.1.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HURRY......What is the absolute value of –8? Use the number line to help answer the question. A number line going from ne
Hatshy [7]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you find out GCF (Greatest Common Factor) and LCM (Least Common Multiple)?
    11·1 answer
  • What is 80/6 as a simplified fraction
    11·2 answers
  • Does anyone know how to do this?
    13·2 answers
  • ANSWER NOW! Erica saw a skateboard on sale for $39.95. The original price of the skateboard
    10·1 answer
  • PLS HELP<br><br><br> Indicate if each of the following is a quadratic function or not.
    6·2 answers
  • If there are 21 ladybugs how many bumblebees?​
    5·1 answer
  • Cora is bringing donuts to work as a treat for her co-workers. She buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost? 30 P
    11·2 answers
  • Please help me<br> the formula<br> A=1/2 X bX h
    10·1 answer
  • 10. Given the figure is a square, find x, y, and z.<br> (
    5·1 answer
  • Solve the system using substitution.<br> Ex-=<br> 3x+2y = 23<br> 1/2X-4= y
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!