1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
3 years ago
5

Simplify: (4x2 - 5x + 3)(5x + 5)

Mathematics
1 answer:
lakkis [162]3 years ago
8 0

Answer:

5 (x + 1) (4 x^2 - 5 x + 3)

Step-by-step explanation:

Simplify the following:

(4 x^2 - 5 x + 3) (5 x + 5)

Factor 5 out of 5 x + 5:

Answer: 5 (x + 1) (4 x^2 - 5 x + 3)

You might be interested in
beginning in 1996, a glacier lost an average of 3.7 meters of thickness each year. find the total change in its thickness by the
NemiM [27]
The answer I got was 59.2 
How I got it was that I counted how many years it was I got  16 years multiplied it by 3.7 and got 59.2
5 0
3 years ago
The graph of y = x 2 has been translated 7 units to the left. The equation of the resulting parabola is _____.
strojnjashka [21]
To move the function to the left you have to increase x inside the function
think of it like g(x)=f(x+7)

the solution is
y=(x+7)^2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The lengths of the sides of triangle ABC are represented in terms of the variable m, where m > 6.
Yanka [14]

Answer:

m(C)<m(B)<m(A).

Step-by-step explanation:

1) according to the condition the shortest side is AB, the longest side is BC, the middle is AC. Then

2) the smallest angle is BCA (or C), the middle angle is ABC (or B), the largest angle is BAC (or A).

6 0
2 years ago
(X,y) —&gt; (x,-y) rule
ch4aika [34]
Can you help me with math
5 0
3 years ago
PLEASE HELP!!!! HELP HELP!
monitta

Answer: D: Half turn about the origin

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the difference between microeconomics and macroeconomics?
    13·1 answer
  • Fill two of the pools with water, Each pool will be filled to a depth of 5 feet. The other necessary dimensions are given below.
    8·1 answer
  • A customer went to a garden shop and bought some potting soil for $11.50 and 9 shrubs. The total bill was $94.75. Write and solv
    12·1 answer
  • Point Q is the image of Q (-5,1) under a translation by 6 units to the right and 2 units down
    14·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • A farmer decides to enclose a rectangular garden using the side of the barn as on of the sides of the recta
    10·1 answer
  • Find the volume. I will award best answer!! Please help me
    11·1 answer
  • Can someone help me ASAP!!! Please!!!!
    12·1 answer
  • I need help on number 6 cuz I’m saying it’s F while my friend is saying that it’s H ‍♀️
    10·2 answers
  • Part B
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!