1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
4 years ago
7

The housekeepers are expected to clean how many rooms per day in an average hotel?

Business
1 answer:
Feliz [49]4 years ago
3 0

On average, housekeepers clean 13 to 15 rooms a day, but it can be as high as 30 at some hotels. And they're expected to clean them all in one eight-hour shift.

Hope it helps!

You might be interested in
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Hemingway Corporation has 100,000 shares of common stock issued and outstanding. At the meeting of the board of directors on Dec
DaniilM [7]

Answer:

See the journal entry below

Explanation:

Retained earnings A/c Dr $500,000

Dividends payable A/c Cr $500,000

Here, cash dividend is being declared by the board on 100,000 shares hence the account of retained earnings is debited and account of dividends payable is credited.

NB.

Amount = Share × Price per share

Given that;

Share = 100,000

Price per share = $5

Amount

= 100,000 × $5

= $500,000

4 0
3 years ago
The Shirt Shop had the following transactions for T-shirts for Year 1, its first year of operations: Jan. 20 Purchased 400 units
viva [34]

Answer:

WA      1,682

LIFO      910

FIFO  2,260

Explanation:

\left[\begin{array}{cccc}Date&Cost&Units&Subtotal\\$Jan 20th&8&400&3200\\$April 21th&10&200&2000\\$July 25th&13&280&3640\\$Sept 19th&15&90&1350\\$Total&10.51&970&10190\\\end{array}\right]

We add the units purchase and the subtotal to get the total units available for sale.

Ending inventory physical units: 970 - 810 = 160 units

<u>Then, we calculate for each method:</u>

Weighted average:

cost of goods / available units = 10,190 / 970 =  10.51

160 units x 10.51 = 1,681.6‬

LIFO:

Ending inventory will be the oldest units:

160 units x 8 = 960

FIFO:

Ending inventory will be the newest units as the units are sold as soon as they come in

90 x 15 =  1,350

70 x 13 =     910

Total       2,260

5 0
4 years ago
Suppose Lois usually buys two cups of coffee for two dollars each and one scone for two dollars each. If the price of scones fal
777dan777 [17]

Answer:

The correct answer is D. Real income effect.

Explanation:

Real income is defined as the monetary income of an individual, taking into account the effect of inflation. For example, if a person's nominal salary increases by 10% in one year, and inflation is 6% in that year, the actual income will have increased 4% in that year.

4 0
3 years ago
When a firm grants licenses internationally, it is giving foreign companies access to its:?
scoundrel [369]
<span>When a firm grants licenses internationally, it is giving foreign companies access to its trademarks, </span>technology and patents. Having your licenses and business become international is a huge gain for most businesses. When items go international, they have a larger market they can sell their products too, but there are also some risk to it as well. Allowing the foreign countries and companies to see how your products work inside and out benefit them while bringing in more profit to the international licensee. 
4 0
3 years ago
Other questions:
  • RISK vs. Return Math Quiz
    15·1 answer
  • If William performs plumbing upgrades for Patricia in exchange for her incorporating his business, then their __________________
    7·1 answer
  • A method of estimating bad debts expense that involves a detailed examination of outstanding accounts and their length of time p
    10·1 answer
  • Many workplace safety rules are created by which government agency?
    9·2 answers
  • A common bracket can be purchased in large quantities for $0.67. The company can make the bracket at a variable cost of $0.41 by
    13·1 answer
  • On January 1, 2021, the general ledger of Dynamite Fireworks includes the following account balances:
    6·1 answer
  • Three important forms of long-term (capital) expenditures are
    6·1 answer
  • Complete the following table by indicating whether each of the scenarios describes the concept of tying, resale price maintenanc
    12·1 answer
  • Say’s law argues that a given ____________________ must create an equivalent ________________________ somewhere else in the econ
    7·1 answer
  • Paddle fans &amp; more has a marginal tax rate of 34 percent and an average tax rate of 23.7 percent. if the firm earns $138,500
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!