1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Schach [20]
3 years ago
11

A package of 3 pairs of insulated gloves cost $20.97. what is the unit price of the pairs of gloves

Mathematics
2 answers:
vampirchik [111]3 years ago
8 0

Answer:6.99

Step-by-step explanation: divide 20.97 by 3 and that is the answer

Inga [223]3 years ago
6 0

Answer:

6.99

Step-by-step explanation:

20.99 divided by for is 6.99

You might be interested in
Ms.Cornick bought 6 new pens for $5.70. How much would it cost her to buy 11 pens at the same rate?​
UNO [17]

Answer:

about 11.50

Step-by-step explanation:

6 / 5.70 = 1.05

1.05 x 11

hope this helps

5 0
2 years ago
80% of what number is 24
pochemuha
24* 80/100 = 24*8/10 = 19.2 is the answer.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!! I don't understand what to do or how to get the answers
Stels [109]

Answer:

can you give us more info maybe we can answer it then....?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A stadiums parking lot can accommodate 5,000 vehicles. If 35% of the 75,000 fans drive to tonight’s game with two fans per car h
geniusboy [140]

Answer:

35 percent of the 75,000 fans is: 0.35*75,000 = 26,250

since there are 2 fans per car we find the number of cars by dividing 26,250 by 2:

26,250 : 2 = 13,125 cars

5,000 will park at the stadium's parking lots, while the rest 13,125 - 5,000 = 8,125 cars will par at satellite lots.

OR

35% of 75000 = 26250

2 fans in a car

So, = 26250/2

= 13125

Total handling space = 5000

13125 - 5000 = 8125

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is 39 x (15÷3) - 16 using pemdas​
Pavel [41]

Answer:

179

Step-by-step explanation:

39*(15/3)-16

39*5-16

195-16

179

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Create a sequence with five terms based on the given information. a. A arithmetic sequence with a third term of 8 and a constant
    14·1 answer
  • 2 centimeters on the map represents 100 kilometers
    11·1 answer
  • Solve each equation (x+8)(x-2)=-9
    9·2 answers
  • Cindy took her five grandchildren to the movies, where she offered to buy all of them popcorn and candy. A popcorn bag costs $4.
    11·2 answers
  • A pentagonal prism has a base area of 124 square inches. The lateral area (area of the sides) is made up of 5 equal-sized rectan
    13·1 answer
  • Jarvis invested some money at 6% interest. Jarvis also invested $58 more than 3 times that amount at 9%. How much is invested at
    8·1 answer
  • Triangle EFG is dilated by a scale factor of 5.
    10·1 answer
  • The following exchange rate is given £1 = 1.15 euros. Convert €7 into euros<br>euros​
    12·2 answers
  • Write the ratio 14:56 in the simplets form
    12·1 answer
  • Solve the system of linear equations by graphing. Check your solution.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!