1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gtnhenbr [62]
3 years ago
7

8. John buys a TV for $1900. He later sells it for

Mathematics
2 answers:
Semmy [17]3 years ago
4 0

John bought the TV for . . . . $1,900

John sold the TV for . . . . . $750

John lost this much on the TV . . . (1,900 - 750) = $1,150

What fraction of the amount he paid did he lose ?

$1,150 / $1,900 = 0.6053 of the amount he paid never came back

What is this fraction as a percentage ?

0.6053 = 60.53 %

Rounded to one decimal place:  <em>60.5 %  </em>

John took a beating on that TV.  I hope he got a lot of good use out of it while he had it.

Harlamova29_29 [7]3 years ago
4 0

Answer: 60.5% loss

Step-by-step explanation:

Loss = Cost Price – Selling Price =$1900-$750= $1150

% loss= Total loss/Cost price ×100

=1150/1900×100

=60.5%

You might be interested in
How do you find direct variation. I’m having trouble understanding some of these examples.
Rufina [12.5K]
Direct variation is a relation that has the form

y = kx

where k is the constant of proportionality.

If you are told that a relation is a direct proportion, and you are given one data point, you can find k. The you can write the equation of the direct relation.

Here is an example.
The price of gasoline follows a direct variation.
John bought 5 gallons of gas and paid $15.
a) Write an equation for the relation.
b) Using the relation you found, how much do 13.8 gallons cost?

Solution:
Since the relation is a direct variation, it follows the general equation of a direct variation:

y = kx

We are given one data point, 5 gallons cost $15.
We plug in  5 for x and 15 for y and we find k.

y = kx
15 = k * 5
k = 3

Now that we know that k = 3, we rewrite the relation using our value of k.

y = 3x

This is the answer to part a).

Part b)

We use our relation, y = 3x, and we plug in 13.8 into x and find y.

y = 3x

y = 3 * 13.8

y = 41.4

The price of 15 gallons of gas is $41.40.
5 0
3 years ago
Suppose the graph of a cubic polynomial function
ivann1987 [24]

Answer:

(1/6)(x-2)(x-3)(x-5)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Isaac, a manager at a supermarket, is inspecting cans of pasta to make sure that the cans are neither dented nor have other defe
Fynjy0 [20]

Answer:

0.0064 is the probability that Isaac will find his first defective can among the first 50 cans.    

Step-by-step explanation:

W are given the following in the question:

Probability of defective can =

P(A) = \dfrac{1}{90}

We have to find the probability that Isaac will find his first defective can among the first 50 cans.

Then the number of adults follows a geometric distribution, where the probability of success on each trial is p, then the probability that the kth trial (out of k trials) is the first success is

P(X=k) = (1-p)^{k-1}p

We have to evaluate:

P(x = 50)\\= (1-\frac{1}{90})^{50-1}(\frac{1}{90})\\= 0.0064

0.0064 is the probability that Isaac will find his first defective can among the first 50 cans.

7 0
3 years ago
Relationship B has a greater rate than Relationship A. The graph represents Relationship A.
Pepsi [2]
I don’t understand. Could you break the question down?
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name the place value of highlighted digit 35.052
DanielleElmas [232]
The highlighted 5 in 35.052 is in the hundredths place. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the angular speed w for each of the following.<br>33. the hour hand of a clock<br>​
    10·1 answer
  • What are the domain and range of f(x)= log x-5?
    10·2 answers
  • What is the volume of this sphere?
    15·1 answer
  • Need help! Merry Christmas!
    5·2 answers
  • A young sumo wrestler decided to go on a special high-protein diet to gain weight rapidly. When he started his diet, he weighed
    15·1 answer
  • Express this answer as a unit rate: $50 for 4 days of work. Lable the unite rate.
    5·2 answers
  • Prove that:<br>tan80°=2tan 70°+ tan10°​
    7·2 answers
  • Solve the triangle, AMDM
    6·1 answer
  • The area of a certain square is 900 square inches. What is the perimeter of this square in inches?
    15·2 answers
  • sung buys a 12-month membership to a gym there is no sign up fee and sung makes equal payments each month after three months he
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!