1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
3 years ago
11

Use the substitution method to solve the following system of equations:

Mathematics
2 answers:
antiseptic1488 [7]3 years ago
4 0
The answer is (1,1). If you need an explanation why I will be happy to help :)
nadezda [96]3 years ago
4 0

the answer to this question is 1,1

You might be interested in
What is the name of this figure?
natulia [17]
Triangular Prism.

Hope this helped :)
6 0
3 years ago
PLEASE HELP: CONSUMER MATH
Katen [24]

Answer:

78.09

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
X + 16 at X= 4<br> 20<br> 21<br> 15
Colt1911 [192]

Answer:

The answer would be 20

Step-by-step explanation:

16+4=20

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the steps to solve for x.
mylen [45]
Answer: 11

Explanation:

(4/5)x - (1/4)x = 11
(16/20)x - (5/20)x = 11
(11/20)x = 11
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tim has some video games. Mark has twice as
BabaBlast [244]

7 or more games

2x = 20+

so if he had 7 games, mark would have double (14 games)z 14+7=21. that's more that 20 games.

*Aggressively drops microphone*

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the circumference <br> (3.14)(24)
    11·1 answer
  • Express each number in scientific notation: 268.3
    15·1 answer
  • Kyle notices that the number of likes he receives each day on his social media page is a function. He decides to create a graph
    12·1 answer
  • Solve.<br>2x + 8y = 18<br>y= -x + 6<br>Enter your answer, in the form (x, y), in the boxes.​
    7·1 answer
  • Buna sunt sexii sigZaghahahahah​
    15·2 answers
  • A rectangular prism is 3 inches long, 4 inches wide and 8 inches tall. What is the length of its
    8·1 answer
  • Which is better buy? 5 lb of flour for $0.90 or<br> 8 lb for $1.25
    14·2 answers
  • In the figure, j∥k and m∠1 = 63°.
    11·2 answers
  • Bryce read 15 books last year. this year he read 21. what was the percent increase?
    11·1 answer
  • Can 7/2 be turned into a mixed number?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!