C is the answer hope this helps.
Sometimes I’m pretty sure
No, 2 of the 5x7 would actually take up. 10x14
Points on BC:
(-5, 5) and (0,1)
Slope = (5-1)/(-5-0)
Slope = -4/5
y = mx + c
y = -4/5x + c
at point (0,1)
1 = -4/5(0) + c
c = 1
y = -4/5x + 1
5y = -4x + 5
4x + 5y = 5 (Answer D)
1. We need to find how many times John Jogger went to the gym.
He goes 2x weekly for 13 weeks.
13 x 2 = 26 times in the first 3 months.
We still have another 9 months left. He goes twice monthly for each month.
9 x 2 = 18.
We add the total times he went to the gym for the first 3 months to the other 9 months in the year.
26 + 18 = 44 times in one year. If we repeat this for 3 years, you get 44 x 3 = 132 gym visits in three years.
The gym membership is $395 per year. For three years this is 395 x 3 = $1185.
He went to the gym 132 times for a total of $1185. To find the price per visit, divide the total price by the amount of times he went to the gym.
1185/132 = ~$8.98 per gym visit.
2. If 13 weeks = 3 months (1/4 of a year), then there are 52 weeks per year.
If he goes twice every week for 52 weeks, that's 52 x 2 = 104 times per year. If he kept this up for three years, that's 104 x 3 = 312 gym visits in three years.
At the price we found earlier of $1185 for a three-year membership, divide the price by the total number of visits to find the price per visit.
1185/312 = ~$3.80 per gym visit.