1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex777 [14]
3 years ago
9

Natalie is shopping at a used book and music store. A sign advertise 4 cds for $12. What is the unit rate for the cost of 1 cd?

Mathematics
2 answers:
madreJ [45]3 years ago
8 0
The cost for 1 cd would be $3.00. To figure this out divide 12 by 4.
iris [78.8K]3 years ago
3 0
$3 is your qoution if you divide that's how I got $3
You might be interested in
The frequency table shows the scores from rolling a dice. Work out the median<br><br><br>​
nikitadnepr [17]

Answer:

need a little more information

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Which expression is equivalent to the expression below?
Annette [7]

Answer: B and D

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Meat costs $8.00 per pound. What is the slope?
dsp73

Answer:

8 is the slope

Step-by-step explanation:

Because the amount per 1 thing is the slope

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 2004-01-01-02-00_files/i0190000.jpg, where could point I be?
Serjik [45]
Can you attach a picture or something so I can view it please?
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
7j+5-8k when j=0.5and k=0.25
Virty [35]

Answer:

<h2>The answer is 6.5</h2>

Step-by-step explanation:

7j + 5 - 8k

when j = 0.5

k = 0.25

Substitute the values of j and k into the expression

That's

7(0.5) + 5 - 8(0.25)

3.5 + 5 - 2

= 8.5 - 2

We have the final answer as

<h3>6.5</h3>

Hope this helps you

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the radius of a cone is doubled and the height is tripled, what happens to the volume?
    5·1 answer
  • Plz help ASAP I’ll give lots of points
    13·1 answer
  • Give an example of a 2x2 matrix without any real eigenvalues:___________
    11·1 answer
  • A caterer charges a setup fee of $50, plus $20 per person. How much will the caterer charge if 35 people attend the party, and t
    14·1 answer
  • Show how to multiply 9 x 475 using expanded form and the distributive property
    6·1 answer
  • jennas mom is making hair bows for the basketball team. it takes 39 inches of ribbon to make each bow. how many yards of ribbon
    11·1 answer
  • A park is shaped like a trapezoid. It has an area of 7.2 square miles. One base is 1.2 miles, and the other base is 2.4 miles lo
    5·1 answer
  • Which expression can be used to find the area of the rectangle shown on the coordinate plane?
    9·2 answers
  • If tan x =3/4, and 0
    15·1 answer
  • Fing the LCM of 54 and 81
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!