1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elden [556K]
3 years ago
9

Please I need help with just 1 and 2 please!!!

Mathematics
1 answer:
jonny [76]3 years ago
7 0
The ratio of girls to boys is:
\frac{number \: of \: girls}{number  \: of \: boys}  =  \frac{10}{15}  =  \frac{2}{3}
the ratio of striped ties to to solid ties is:
\frac{number \: of \: striped \: ties}{number \: of \: solid \: ties} =  \frac{7}{21}   =  \frac{1}{3}
You might be interested in
I will mark brainliest if you are correct!
notsponge [240]

Answer:

i think the answer is C

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joe made 11 egg rolls there were 6 egg rolls and each order how many egg rolls did Joe make?
harina [27]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

He made 1 full one and the other contained 5

4 0
4 years ago
A flagpole stands in the middle of a flat, level field. 50 feet away from its base, a surveyor measures the angle to the top of
Lorico [155]

Answer:

54yhqa54u56

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
4m-2(3+5m) in standard form
NNADVOKAT [17]
Simplified: -6m-6
Factored: 6(m+1)
3 0
3 years ago
I need help with my geometry homework .
Nitella [24]
Hi I don't know has to do this
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What would I write in the boxes? Geomtetry help!
    7·1 answer
  • The 5 in 6.052 has 1/10 the value of the 5 in? Is it 4.45, 53.2, 7.5 or 0.815?
    7·1 answer
  • Complete the square for the equation.<br> 14. x2 + 4x + 5 = 0
    9·1 answer
  • Ema ate 6 slices of pizza. She ate 3/4 of a entire pizza. How many slices of pizza were there in all?
    7·1 answer
  • Use the distributive property to remove the parentheses.<br> -2(5u - 3x-6)
    12·1 answer
  • Select all that apply.
    14·1 answer
  • Use a number line to add 3 + (-5).
    12·1 answer
  • (17x - 23)<br> (7x + 2)°
    7·1 answer
  • Will give brainliest
    13·2 answers
  • The average cost of 3 books 3:2:5 is $50. How much does each book cost?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!