1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madam [21]
3 years ago
7

I need to find Y=Mx+b. I found M but i forgot how to find B. Help

Mathematics
1 answer:
enot [183]3 years ago
3 0
Y = mx + b. This linear graph passes through A(0,50) and B(10,51)

m = (y₂-y₁)/(x₂-x₁)
m= (51-50)/10-0)
m=(1)(10)

y = (1/x) + b. To find b, you plugin the coordinates of either A or B,
say A(0,50):

50 = (1/10).(0) + b
50 = 0+b  and b= 51

Hence the equation is y =0.1x + 50


You might be interested in
What is the least common multiple of 8 and 12
Marizza181 [45]
That would be 24 because if you 8 × 12= 96

96÷4 = 24
5 0
2 years ago
I need help plz help
Zigmanuir [339]
C. because the 2nd number is 5 or up. Which makes it round up
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
10 chocolates for $2.30 how much is it for 1 strawberry?
Ivan

Answer:

23 cents (.23)

Step-by-step explanation:

2.30 divided by 10

4 0
2 years ago
Which table represents a direct variation function?
Morgarella [4.7K]

Answer:

the 3rd one

Step-by-step explanation:

i just know

IF UR USERNAME IS A JOKE F U. if its not then i support you

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The mass of the sun is 21.3525×102921.3525×1029 kg. the mass of mercy is 328.5×1021328.5×1021 kg.how many times larger is the ma
Liono4ka [1.6K]
This is basically a simple problem to understand. The only thing that needs to be done is to divide the mass of the sun by the mass of mercury. It will give the required result.

Number of times the mass of sun is greater than
the mass of mercury =  21.3525×102921.3525×1029/<span>328.5×1021328.5×1021
                                  = </span><span>7.1783629e+15
I hope that this is the answer that you were looking for and it has come to your great help.</span>
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Question below
    14·1 answer
  • I need all of these please help
    9·1 answer
  • Suppose tortilla Chips cost 25.5 cents per ounce. What would a bag of chips cost if it contained 23oz?
    15·1 answer
  • Simplify: -2x(3 - 5x
    5·2 answers
  • QUESTION 1
    11·2 answers
  • How do you write 79% as a fraction, mixed number, or whole number in simplest form?
    6·2 answers
  • What is the volume of the cube? 2 1/2<br>​
    13·1 answer
  • bob did math and then we dated a girl named bri have a nice day and I love you too baby girl and you can date of us I love you t
    6·2 answers
  • I need someone to solve for x and explain their steps, please!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!