1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
3 years ago
15

I need to know 3a through 3e please!

Mathematics
1 answer:
jonny [76]3 years ago
6 0
You are seriously all it take is cross multiplying
You might be interested in
Substitution Method. Help please? #5 please!
s344n2d4d5 [400]
Switch the second equation to equal y so...
y=-2x-3
then plug in for y in the first equation
2x+4(-2x-3)=6
2x-8x-12=6
-6x=18
x=-3
now plug in for y
2(-3)+y=-3
-6+y=-3
y=3

answer (-3,3)
8 0
3 years ago
The outdoor temperature yesterday reached a low of -4.5 degrees Farenheit. Between what two intergers was the temperature?
valkas [14]
It was between -4 and -5
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the S.A. of the pyramid,
lisabon 2012 [21]

Answer:

"Surface area of any pyramid = area of base + area of each of the lateral faces.

If the pyramid is a regular pyramid, we can use the formula for the surface area of a regular pyramid."

Hope that helped

8 0
2 years ago
Select all the expressions that are equivalent to 10x + 4 - (6x - 1)
Travka [436]

Answer:

4x + 5

Step-by-step explanation:

10x + 4 - 6x + 1

= 4x + 5

3 0
3 years ago
An 8-oz bottle of ketchup costs $1.39. If the unit rate stays the same, how much should a 14-oz bottle cost? $0.79 $2.43 $2.78 $
Thepotemich [5.8K]
To find the unit rate you do

$1.39/8 oz.=.17

Then, you multiply the unit rate by the ounces

.17 * 14 oz. = $2.43
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A community bike ride offers a short 5.7 mile ride the short ride is followed by a long ride 5 2/3 times as long as the short ri
    9·1 answer
  • The classroom has 4 desks in each row. There are 5 rows. How many desks are there in the classroom?
    8·2 answers
  • Regan bought a rug priced at $335.40. Shipping and handling cost an additional 5% of the price. What was the total cost of the r
    9·1 answer
  • Help please :))))))))))
    5·2 answers
  • On average, Johanna drinks 2/3 of a 12 ounce can of soda in one hour.
    9·1 answer
  • HELP ME PLZZZZ ASAP!!!
    11·1 answer
  • There are 1,345 students in the school. The entire school is going on a field trip and needs to fit on buses that hold 55 studen
    15·1 answer
  • Can someone help me with math pls?
    10·1 answer
  • Difference between iPhone and Android<br><br>:~}​
    8·2 answers
  • Which model represents 2 . 36 ÷ 4 ?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!