1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveticcg [70]
3 years ago
14

What is 10% of 110 thank you

Mathematics
2 answers:
loris [4]3 years ago
7 0
10% turned into a decimal is .1 because to turn a percent into a decimal you need to move the decimal 2 places to the left. Now that you know that you take 110*.1=11.

Enjoy!=)
Lunna [17]3 years ago
7 0
10% × 110 
0.1 ×<span> 110 </span>
<span>11

</span>10% of 110 is 11
You might be interested in
The graph below shows the relationship between the number of hours and the
Volgvan

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which property can you use to show that 3x +{2x+4} is equivalent to {3x + 2x} + 4
yuradex [85]

Answer:

3x+2x=5x but 4 can't add to 3x and 2x

6 0
3 years ago
How many sequences of length 5 can be made when each component of the sequence can take 3 different values?
kozerog [31]
Each position in the sequence has 3 choices, and there are 5 positions, so we multiply 3 by itself 5 times:

3^5=243
4 0
3 years ago
Solve the system of equations and choose the correct ordered pair.
nasty-shy [4]
The answer is D

Because if you replace the variables just by testing them they give the answer as X=-3 and Y=3.
In which replacing:
3(-3)+5(3)=6
and with the other equation we've got:
4(-3)+2(3)=-6
so they comply with the required to be the correct answer, even though you can make a system of equation.  


6 0
4 years ago
Write a system of equations to describe the situation below, solve using elimination, and fill in
Andrej [43]

Answer:  Child is $1 and Adult is $3, per person.

Step-by-step explanation:

We have two unknowns, so we need at least two equations.  Let C and A stand for the price of a ticket for a child and an adult, respectively.

The income for Monday and Tuesday can be calculated:

Monday:   16C + 42A = $142

Tuesday:  24C + 26A = $102

Rearrange the second equation to isolate one of the variables.  I'll pick C:

24C + 26A = $102

C  = ($102 - 26A)/24

Now use this expression for C in the first equation

16C + 42A = $142

16(($102 - 26A)/24) + 42A = $142

16(($102 - 26A)/24) + 42A = $142

(1632 - 416A)/24 + 42A = $142

(68 - 17.3333A + 42A = $142

24.6667A = 74

A = 3  [The price of an adult pool admission is $3]

Use this value in either equation to find the price of a child's admission:

24C + 26A = $102

24C + 26*($3) = $102

24C = 102 - 78

C = $1   [The price of a child's admission to the pool is $1]

Check to see if these prices satisfy both equations:

Monday:   16C + 42A = $142

Tuesday:  24C + 26A = $102

---

Monday:   16*(1) + 42*(3)  = $142   ?   YES

Tuesday:  24*(1) + 26*(3) = $102   ?    YES

<u>Child is $1 and Adult is $3, per person.</u>

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which is the best estimate of the residual when x = 3?<br><br> –0.5 <br> –1.5 <br> 1.5 <br> 0.5
    14·1 answer
  • Solve for x: 10²ˣ⁺³ = 94
    14·1 answer
  • A certain type of automobile battery is known to last an average of 1140 days with a standard deviation of 80 days. If 400 of th
    13·1 answer
  • Round 10.245 to the place that 2 is underlined
    14·2 answers
  • If a horizontal line segment is 5 units in length,What is the endpoint for the line segment?
    14·1 answer
  • Margie made $311.85 last week. if she makes 8.10 an hour how many hours did she work last week
    9·2 answers
  • What is 1928626218192727x81182928287228288237
    5·1 answer
  • Solve for the value of z: 90/15=6/z help asap !!
    5·2 answers
  • 29 plus x Equals 90 im a lil smart so ntm
    9·1 answer
  • Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!