1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Mekhanik
[1.2K]
3 years ago
14
An electrician charges $40 to come to your house. She also charges $55 for each hour that she works. The electrician charges you
a total of $190. How many hours does the electrician work at your house? Write an equation to represent the problem.
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
laiz
[17]
3 years ago
4
0
The answer for this problem is two remainder seven
Send
You might be interested in
A basketball team lost 1/5 of their games this season. If the team won 12 games, how many games did they play?
expeople1 [14]
They played 15 games total
5
0
3 years ago
HELP - In baseball's home run hall of fame, Hang Aaron has 181 fewer than twice the number of home runs than that of Chipper Jon
ryzh [129]
Answer:
Wait is this melody Montejano from tustin high ?
3
0
2 years ago
He lays the shorter edfe<br> and finds the frame
il63 [147K]
By laying on the short edge the frame of it is 6
5
0
2 years ago
14. Ms. Brooks cell phone plan charges $27.00 a month for her phone. She is charged $0.15 per text she sends. She sends 78 texts
Licemer1 [7]
Answer:
$27.00 + 0.15t =
Step-by-step explanation:
8
0
2 years ago
HURRYY!
pshichka [43]
A) log (33)
B) log (7/9)
Use the log addition and subtraction rule
5
0
3 years ago
Other questions:
. Tell whether the slope of a line that models the linear relationship is positive,
14
·
2 answers
Solve each quadratic equation by completing the square. 6. x2 + 2x = 8 7. x2 - 6x = 16 8. x2 - 18x = 19 9. x2 + 3x = 3 10. x2 +
10
·
1 answer
It takes 3 2/6 spoons of chocolate syrup to make 2 3/5 gallons of chocolate milk. How many spoons of syrup would it take
8
·
2 answers
You and your friend split a restaurant bill and lave a tip. You pay half plus 5$ your friend pays half of the bill plus 25% oh h
15
·
1 answer
This is about the cone formula. If you don't know it, please don't answer. If you do, PLEASE ANSWER.
13
·
1 answer
What is the value of the expression below when z=2 b.
7
·
2 answers
I need the answer fast!! Thanks
7
·
1 answer
A package of 6 pairs of insulated socks costs $31.74. What is the unit price of the pairs of socks? Question content area bott
14
·
1 answer
Subtract.<br><br> 3x−5x−4−x2+12x−17x2−16
11
·
1 answer
The drama club meets in the school auditorium every 8 days, and the choir meets there every 6 days. If the groups are both meeti
8
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!