1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovikov84 [41]
3 years ago
11

Fred has a bakery. He sells 40 cakes in a day. If his sales increased by 120%, how many cakes will he sell in a day?

Mathematics
1 answer:
Nutka1998 [239]3 years ago
7 0
You change 120% into a decimal, 1.20
then you multiply 1.2 by 40

Answer: 48 cakes Fred will sell a day
You might be interested in
What 2 digit number less than 20 is a multiple of both 4 and 6?
aalyn [17]
The two-digit number you are looking for is 12. 

4 x 3 = 12. 

6 x 2 = 12. 

This fits your criteria. 
8 0
4 years ago
The ordered pair given in the bottom row can be written<br> using function notation as
Over [174]

where is the ordered pair?

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The process of moving a figure to a different location is called:
Kisachek [45]
The process of moving a figure to a different location is called TRANSFORMATION. 
5 0
3 years ago
1. How can you tell that a point on the graph is a maximum or minimum?
spin [16.1K]

Answer:

1) To see whether it is a maximum or a minimum, in this case we can simply look at the graph. f(x) is a parabola, and we can see that the turning point is a minimum. By finding the value of x where the derivative is 0, then, we have discovered that the vertex of the parabola is at (3, −4).

2

6 0
3 years ago
Choose like terms:<br><br> 3x, y, 2x
Tresset [83]
3x and 2x are alike terms, as they have the same variable
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is f+0.3&lt;-1.7 please help
    10·2 answers
  • Ms. Mohammed's class is selling magazine subscriptions to warn money for a field trip. For every subscription sold, the class ma
    11·1 answer
  • In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of
    15·1 answer
  • Multiply and simplify
    15·1 answer
  • Select the best answer for the question.
    9·1 answer
  • Someone help asap Ill give brainlest!
    10·1 answer
  • 4 pounds of jelly beans for $6. What is the unit rate?
    5·2 answers
  • Jack is planning to apply for a new credit card and needs to compare two offers. Complete the table based on the information in
    13·1 answer
  • When an object falls into sand it leaves a crater behind. Explain how the size of the crater left behind is related to the energ
    10·1 answer
  • A distribution of probabilities for random outcomes of a bivariate or dichotomous random variable is called a Group of answer ch
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!