1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yakvenalex [24]
3 years ago
7

If the allocation base in the pre-determined overhead rate does not drive overhead costs, it will nevertheless provide reasonabl

y accurate unit product costs because of the averaging process. A. True B. False
Business
1 answer:
navik [9.2K]3 years ago
4 0

Answer:

B. False

Explanation:

  • The production costs are the cost that is involved in the formation of a product and they include the direct labor and material and the consumer production supplies and the  factory overhead.  
  • The production cost can also be also to be considered to be the cost of the labor that is delivered to a service to the consumer. The overhead cost includes the insurance, the interest, and the legal fees, and does not involve an averaging process.
You might be interested in
Margot's Deli Company has the following information for July. Cost of materials placed in production $30,000 Direct labor 25,000
matrenka [14]

Answer:

cost of goods manufactured= $68,400

Explanation:

Giving the following information:

Cost of materials placed in production $30,000

Direct labor 25,000

Factory overhead 14,000

Work in process inventory, July 1 2,900

Work in process inventory, July 31 3,500

<u>To calculate the cost of goods manufactured, we need to use the following formula:</u>

<u></u>

cost of goods manufactured= beginning WIP + direct materials + direct labor + allocated manufacturing overhead - Ending WIP

cost of goods manufactured= 2,900 + 30,000 + 25,000 + 14,000 - 3,500

cost of goods manufactured= $68,400

8 0
3 years ago
Practice Question 25 Which one of the following is an effective method of evaluating a cost center? Compare actual total costs w
Afina-wow [57]

Answer:

C). Compare actual controllable costs with flexible budget data.

Explanation:

The Cost center is very crucial to be determined by an organization as it indirectly bestows its profitability. It is usually calculated by comparing the actual cost generated by the department to the expectations as per the budgeted cost. Thus, the most constructive method to evaluate a cost center would be the 'comparison between the actual controllable costs and the flexible budget data' as it helps in assessing the actual expense incurred during the year and whether it is lesser or greater than the cost estimated in the budget. Hence, <u>option C</u> is the correct answer.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
O pré-diagnóstico é a primeira etapa para a implementação de um planejamento estratégico. É possível identificar nesta etapa se
sineoko [7]

Answer:

homework sucks, like, really

Explanation:

8 0
3 years ago
your employee, rudy, came into your office and said his paycheck was short this week. because it was a busy week, he worked his
zaharov [31]

Answer:

420 ane pliz give me braniy

Explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Oz has a bachelor's degree in nursing which employer might be interested in hiring Oz A. medical billing company in need of a co
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

b.

Explanation:

small school district needing a nurse

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Select the correct answer.
    7·1 answer
  • Smith operates a roof repair business. This year Smith's business generated cash receipts of $32,000 and Smith made the followin
    11·1 answer
  • A new project would require an immediate increase in raw materials in the amount $6,000. The firm expects that accounts payable
    7·1 answer
  • A city wants to raise revenues to build a new municipal swimming pool next year. The mayor suggests that the city raise the pric
    10·1 answer
  • 1. Why have OpenTable competitors had a difficult time competing against OpenTable? 2. What characteristics of the restaurant ma
    15·1 answer
  • The June 1 work in process inventory consisted of 5,000 units with $16,000 in materials cost and $12,000 in conversion cost. The
    14·1 answer
  • Cellestial Manufacturing Company produces Products A1, B2, C3, and D4 through a joint process. The joint costs amount to $200,00
    5·1 answer
  • Lindsay is in 11th grade and wants to be a physical trainer and work with athletes for her career. She wants to help them learn
    13·1 answer
  • If given an option between a sure gain of ten dollars or a twenty percent chance of gaining fifty dollars and a eighty percent c
    7·1 answer
  • Firestone owns its manufacturing sites as well as retail stores that sell its tires. Firestone exemplifies a(n)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!