1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Furkat [3]
3 years ago
15

Identify the vertex of the function, f(x) = 3(x - 1)2 + 5.

Mathematics
2 answers:
attashe74 [19]3 years ago
6 0
The answer is f(x)=3x-10

ozzi3 years ago
3 0
F(x)=3*-10

hoped this helped
You might be interested in
Given f(x)=2x2+3x and g(x)=5x2−2x−6 .
ivolga24 [154]
7x2+x-6 is the correct answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cave contains 2 brown bats and 3 gray bats. The bats will fly out of the cave one at a time. What is the probability that the
Marianna [84]
The answer would be 1/5
4 0
3 years ago
Simplify the radical
katrin [286]
X^2 * 5,x^4 so B is the answer
5 0
3 years ago
Solve <br> −2( x+2)−7=−3(x+5) for x
Ghella [55]

Answer:

x= 9

Step-by-step explanation:

good luck

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
BEST ANSWER GETS BRAINLIEST
Nataliya [291]
The answer is d because 12c=20 = c=65/12 divide by both sides
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A spinner with three equal-sized sections marked A, B, C is spun 100 times. What is the theoretical probability of Landing on A?
    10·1 answer
  • you are a school for tographer taking individual and class pictures for two classes of 21 students each on average each individu
    10·1 answer
  • Solve for x. 7(x - 3) = 4(x 5) x = x = x = x = user: which of the following is the solution set of the given equation? (x - 3) -
    9·1 answer
  • Cooper buys a one-gallon bottle of juice for $12.80. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce? 1 gallon 4
    12·1 answer
  • I’ll give Brainlyest
    13·1 answer
  • Express your answer in scientific notation 4.9x 10^5 - 5.8x 10^4
    15·1 answer
  • 6 times 7 is 42 6 times 5 is 30 if that's any help please help me out.
    13·1 answer
  • Can someone help me? Will make you the brainiest
    8·1 answer
  • 2. Determine the cost to cover the top of the fire pit with a piece of sheet metal that costs $25 per square foot. (6 points)
    14·1 answer
  • The illustration below shows the graph of yyy as a function of xxx.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!