1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MArishka [77]
3 years ago
5

Can someone please help me with this! I'll do my best to give a lot of points for it!

Mathematics
1 answer:
Triss [41]3 years ago
8 0
1. By combining like terms
2. Same variable = same term, so you can combine them
3. Because 2y - y = 1y , and 1y is the same as y because a y is one y (obviously)
4. 1/2 + 1/2 = 1. A half an x and a half an x makes one whole x, therefore, x
5. No. You solve them like you would a normal equation with like terms. So it would be 3z^2

Hopefully these are right, I’m a bit rusty!
6. 4x
7. 3y
8. y - 4.5
9. 3.5x + 2
10. 4y + 2
11. 7x
12. 2.2w - 0.5
13. 23b + 6.6
14. 3.75x + 1.5
15. 0.8x + 2.1
Good luck, I hope this helped
You might be interested in
How to put this in $799.73 in numeric please help thank you
AlekseyPX
The answer is 800$...
6 0
4 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
4 years ago
The___ of an angle is the ratio of the opposite leg length to the hypotenuse length.
ozzi
The answer would be sine
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Do you guys know which coordinates im supposed to graph on here?
nadezda [96]

Answer:

SOLVE FOR Y

graph y= 2x + 2

sp graph the points

(0,2) and then (1,4)

connect the points and extend the line.

Step-by-step explanation:

add 2x to both sides

-2x+y=2

+2x     +2x

y= 2+2x

reverse

y= 2x+2

3 0
3 years ago
3 QUESTIONS will make brainliest plz help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Assoli18 [71]
The answer is that they are similar triangles
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A firecracker shoots up from a hill 160 feet high, with an initial speed of 90 feet per second. Using the formula H(t) = −16t2 +
    14·2 answers
  • Given f(x)=x-10. what is f(-7)
    5·1 answer
  • Bill must take an 8-question true/false quiz and has to guess on each problem. How many
    6·1 answer
  • Solve the system of equations by subtraction. What is the solution for x? 2x+y=1 4z+2y=-1
    15·1 answer
  • Solve and show your work please!x+7=2(3x-4)
    13·1 answer
  • Find the value of z. A. 141 B. 110 C. 80 D. 100
    15·1 answer
  • Shivam wants to buy a bicycle that cost $200. He saves $35 each week from the money he earns mowing lawns. He also saves $25 fro
    8·2 answers
  • PLEASE HELP I DONT KNOW
    10·1 answer
  • I need help please.
    15·2 answers
  • A circular piece of glass has a radius of 0. 8 meters. The glass sells for $4. 60 per m². What is the total cost of the circular
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!