1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jolli1 [7]
3 years ago
15

Homer and Mike were replacing the boards on​ Mike's old deck. Mike can do the job alone in 1 hour less time than Homer. They wor

ked together for 3 hours until Homer had to go home. Mike finished the job working by himself in an additional 5 hours. How long would it have taken Homer to fix the deck​ himself?
Mathematics
1 answer:
DiKsa [7]3 years ago
5 0
For this case, the first thing we are going to do is define variables.
 We have then:
 x: number of hours it takes Homer to finish work alone.
 They worked together for 3 hours until Homer had to go home:
 3  \frac{1}{x} + 3  \frac{1}{x-1}
 Mike finished the job working by himself in an additional 5 hours:
 3  \frac{1}{x} + 3  \frac{1}{x-1} + 5 \frac{1}{x-1} = 1



 From here, we must clear the value of x.
 We then have to multiply both sides by x (x-1):
 3 (x-1) + 3x + 5x = x (x-1)

 Rewriting we have:
 3x - 3 + 3x + 5x = x ^ 2 - x

 x ^ 2 - 12x + 3 = 0
 The solutions to the equation are:
 x1 = 0.25 (discarded)

x2 = 11.75
 Answer:
 
it has taken Homer to fix the deck himself about:
 
x2 = 11.75 hours
You might be interested in
What is the supplementary angle of these:<br> - 14 degrees<br> - 109 degrees
DiKsa [7]

Answer:

456

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please ASAP!!
Tcecarenko [31]
Hello there k12 user. - i am in k12 too :)

cough.


use mathpapa look it up it should give your anwser i cant copy and paste it, but its there
just put in the numbers
6 0
3 years ago
The unit rate for $920 for 40 hours
icang [17]
All that needs to be done for this question is:

920 divided by 40

once the problem has been solved the answer comes out to be:

23 dollars an hour

if you have any questions feel free to ask me ;)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
5) Which expression is equivalent to 4(3 + 2)?
kirill [66]
D, because if you distribute 4(3+2) it equals= 4x3
= 12
4x2
=8
and there’s an addition sign so you will add the remaining numbers 12+8
3 0
3 years ago
A small combination lock on a suitcase has 4 ​wheels, each labeled with the 10 digits 0 to 9. how many 4 digit combinations are
tamaranim1 [39]
This is the easiest way to solve this problem:

Imagine this represents how many combinations you can have for each of the 4 wheels (each blank spot for one wheel): __ __ __ __

For the first situation it says how many combos can we make if no digits are repeated.
We have 10 digits to use for the first wheel so put a 10 in the first slot 
10 __ __ __
Since no digit can be repeated we only have 9 options for the second slot
10 9_ __ __
Same for the third slot, so only 8 options
<u>10</u> <u> 9 </u> <u> 8 </u> __
4th can't be repeated so only 7 options left
<u>10</u> <u> 9 </u> <u> 8 </u> <u> 7 
</u><u>
</u>Multiply the four numbers together: 10*9*8*7 = 5040 combinations


For the next two do the same process as the one above.

If digits can be repeated? You have ten options for every wheel so it would look like this: <u>10</u> <u>10</u> <u>10</u> <u>10
</u>
10*10*10*10 = 10,000 combinations

If successive digits bust be different?
We have 10 for the first wheel, but second wheel only has 9 options because 2nd number can't be same as first. The third and fourth wheels also has 9 options for the same reason.

<u>10</u> <u> 9</u><u> </u> <u> 9 </u> <u> 9 </u>

10*9*9*9 = 7290 combinations






8 0
3 years ago
Other questions:
  • (6,2),(9,r),m=-1 find the value of r
    13·1 answer
  • A carpet sells for $27.99 a square yard. what is the price of the carpet per square meter?
    7·1 answer
  • Someone please help and explain it would really help
    5·1 answer
  • PR and PS are tangent to center Q. Find the measurement of angle Q.
    13·2 answers
  • James is setting up a fish tank. He is buying a breed of goldfish that typically grows to be 12 inches long . It's recommended t
    7·1 answer
  • Hannah drove her car 318.4 km in 4 h.<br> At this speed, how far can she expect to travel in 5.5 h?
    11·1 answer
  • I totally need help, (I just wanna see who will join)<br> It works :) <br> kte-diym-hvy
    12·2 answers
  • Can someone help me solve this? I keep getting stuck
    13·1 answer
  • PLEASE HELP BRAINLEST TO WINNER!!!!!!!
    6·2 answers
  • Which of the following Roots would be between 8 and 7
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!