1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnoma [55]
2 years ago
13

17 points!! Need anyone FAST! Please

Mathematics
2 answers:
Masteriza [31]2 years ago
8 0

Answer:

amount of change = 16

original value = 20

percent of increase = 80%

Step-by-step explanation:

well the literal change from 20 to 36 is +16

and the percent would be 80%

because 16/20 = 80/100 which equals 80%

the original value is 20 because thats the value that changed

guapka [62]2 years ago
3 0

Answer:

80%

Step-by-step explanation:

((y2 - y1) / y1)*100 = your percentage change

(where y1=start value and y2=end value)

((36 - 20) / 20) * 100 = 80 %

You might be interested in
I need help on this and I need to know how to do the steps for it
cestrela7 [59]
I got you, my answer is x<4

5 0
3 years ago
Is 290 10 times as much as 2,900
ale4655 [162]
Yes if you were to so 290 times 10 on a calculator or 2,900 divided by 10
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation represents the graphed function?
NemiM [27]
Y=1/4-2 is the correct answer. you go up one and over four. the y-intercept is -2
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the x values are solutions to the inequality 4(2 – x) &gt; –2x – 3(4x + 1)? Check all that apply. x = –1.1 x = –2.2 x =
galben [10]
Answer:
x > - 11/10
(I don't know if this is correct or not, if so i'm glad i helped!)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Approximately how many feet is John away from the base of the building
pav-90 [236]
120 ft... a flat vertical line is 180 degrees, and since this is a 30,60,90 triangle, your equation is... 180-60=distance John is to the base
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $15 plus an additional $0.13 for each minute of calls. Plan B costs $28 p
    11·2 answers
  • 30% of n equals 135
    7·1 answer
  • Jack has some marbles. He has ten more red marbles than blue marbles. He has fewer yellow marbles than blue marbles.
    11·1 answer
  • What is y - 2 = -3 [x-7] written in standard form
    10·1 answer
  • Can someone help me asap? Ik it’s easy but not good at maths lol
    12·2 answers
  • Find the measure of one interior angle in a regular 144-gon. Round to the nearest
    15·1 answer
  • Talia bas 26 $1 coins, 20-cent coins, 50-cent coins. The number of $1 coins is 6 more than the number of 20-cent coins. The tota
    8·1 answer
  • Whelp plzz................................................
    10·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    10·1 answer
  • Find the zeros of the function f(x)=3x^2-27
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!