1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
3 years ago
6

Which action is not a step in using paper folding to find the midpoint of a line

Mathematics
1 answer:
dedylja [7]3 years ago
5 0

Answer:

A. Draw a line from the segment to any point on the fold line.

Step-by-step explanation:

When using the paper folding method to find the midpoint of a line segment we take the following steps:

  1. Draw a line segment on the tracing paper
  2. Fold the tracing paper so that the endpoints lie on top of each other
  3. Mark the intersection of the fold and the segment with a point

These steps include statements B, C, and D. Drawing a line from the segment to any point on the fold line, which is statement A,  is not included in these steps because it is not needed.

Thus, choice A is not a step in using paper folding to find the midpoint of a line segment.

You might be interested in
The soccer team at your school wants to spray paint a design on the middle of the
balandron [24]
Gdassduhhrjjdhdudjdhhdjdjdjsj I’m bout a dead man just got hit by the fire pit I’m bout a man I’m going to get
6 0
2 years ago
Ill give brainiest for the one who answers all the question
wel

Answer:

Because it will take a lot of time to do

6 0
3 years ago
The distance from Baltimore to New York is about 171 miles this is about 189 miles less then the distance from Baltimore to Bost
SVEN [57.7K]
The distance from Boston to Baltimore is 360 miles away
Baltimore to New York is 171 miles
New York to Boston is 189 miles
Baltimore to Boston is 171+189
Baltimore to Boston is 360 miles away
3 0
2 years ago
Will give brainliest
VMariaS [17]
Your answer is d because it just is trust me
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
micaela had $22 to spend on seven notebooks. After buying them she had $1. How much did each notebook cost?
My name is Ann [436]
$22-$1= $21
$21/7 = $3 per notebook
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A dairy sells $3 and $5 ice creams. In one day they sell 50 ice creams earning a total of $180. How many of each type of ice cre
    12·1 answer
  • Can someone please help me with math
    9·2 answers
  • How can you use the prime factorization of the powers of ten to find the prime factorization of 270,000?
    9·1 answer
  • D/3+10=7 solve problem
    12·1 answer
  • Tania bought 4 more pounds of pears than Wilma. Together, Tania and Wilma bought 18 pounds of pears.
    15·1 answer
  • (1 point) Two six-sided dice are rolled (one red one and one green one). Some possibilities are (Red
    9·1 answer
  • The value of n. 3n = (3^2)8
    13·1 answer
  • Create an equivalent expression for 12v + 26u
    15·2 answers
  • Help me please ASAP. I really need this
    5·1 answer
  • Napoleon Crossing the Alps
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!