Answer:
The area will be increased by 72 feet.
Step-by-step explanation:
4 x 6 = 24
Now we have to double those lengths.
We know that 4 x 2 is 8 and 6 x 2 is 12.
So the new equation would be: 8 x 12 = 96
Now we take the original area and subtract it by the new area.
96 - 24 = 72
Hope this helps:)
Answer:
The enlargement will be 25 times and the enlargement area will be
.
Step-by-step explanation:
It is given that each grid unit is equal to 3 inches. SO we have to use this scale.
The total height of the scale drawing is 21 inch and the enlargement has a height given as 105 inches. Therefore it has scale factor of 5. It means that each dimension is enlarged by 5 times the dimension in the scale drawing. So the enlargement of the logo will be 25 times and the enlargement area will be 2250 square inches.
Volume=[(4πr^3)/3]/2=[(4π(70)^3)/3]/2 is approximately 718378 ft^3
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.