Answer:
Yes, she can fit 33.75 pieces in each box
Step-by-step explanation:
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
Answer:
C is the answer
Step-by-step explanation:
First find the area of the circle -
Use pi times r^2
Since the answers are in pi form, we just need to do the "r^2" part. 3 is the radius, so 3 x 3 = 9. Now that we have found the area of the circle, we will need to multiply the area of the circle by the height of the cylinder. (9pi)(9) = 81pi cubic units. 81pi cubic units is the answer.