1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
3 years ago
11

Solve the following system by graphing. 

Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]3 years ago
8 0
Answer is 3,3
since x does not contain a variable move it to the right by subtracting x from both sides and multiple secou d equation by -1
y=-x+6
y=x
You might be interested in
Simplify and expand (1/3)to 2nd power × 18 + (1/2)to 2nd power × 4
Pepsi [2]
Step 1. Use Division Distributive Property ( \frac{x}{y} ) ^{a} = \frac{ x^{a} }{ y^{a} }

Step 2. Simplify 3^{2} to 9

\frac{1}{9} *18+( \frac{1}{2} ) ^{2}*4 


Step 3. Use Division Distributive Property  ( \frac{x}{y} ) ^{a} = \frac{ x^{a} }{ y^{a} }

\frac{1}{9} *18+ \frac{1}{ 2^{2} } *4

Step 4. Simplify 2^{2} to 4

\frac{1}{9} *18+ \frac{1}{4} *4

Step 5. Simplify \frac{1}{9} *18 to \frac{18}{9}

\frac{18}{9} + \frac{1}{4} *4

Step 6. Simplify \frac{18}{9} to 2

2+ \frac{1}{4} *4

Step 7. Simplify \frac{1}{4} *4 to 1

2+1

Step 8. Simplify

3

Done! Your answer is 3 
6 0
3 years ago
Please help! 10 points! Brailiest, stars, and hearts! Help! Please!
sdas [7]

Answer:

-0.1, 0, 0.8, 1.2, 1.6

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What three prima donna numbers can be added to equal 40?
Vlada [557]
I think the answer is 10, 20, and 4
5 0
3 years ago
Find the total cost to the nearest cent. $58 bill; 20% tip
harkovskaia [24]

Answer:

$69.60

Step-by-step explanation:

20% of $58 is $11.60. So you add $11.60 + 58 which equals $69.60, so that is the total cost.


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 35% of 63? round to the nearest hundreth if necessary
    15·1 answer
  • [11 (y- 10)] = (4y- 5) what is y
    13·1 answer
  • What is the range of this set of data? 111, 97, 63, 84, 100, 119, 72
    11·2 answers
  • Find the slope of the given points(3,4) and(7,-4
    10·1 answer
  • Bill has $6 more than Ted. Together they have $32. Write two equations and then solve for the amount of money that bill has.
    8·1 answer
  • Work out the volume of a cube of edge 2m
    5·2 answers
  • PLEASE HELP!!! If you can help I will really appreciate it!!
    13·1 answer
  • HELP!!!! I WILL MARK YOU BRAINLIST
    8·1 answer
  • Please give me the correct answer ​
    12·2 answers
  • in spring 2017, data was collected from a random selection of sta 2023 students. one of the question how many concerts they had
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!