1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
2 years ago
8

Ten bagels and four muffins cost $13. Five bagels and eight muffins cost $14. How much does a bagel cost? How much does a muffin

cost?
Mathematics
1 answer:
morpeh [17]2 years ago
6 0
<span>We are going to define two equations where b means bagels and m will be muffins, First equation: 10*b + 4*m = 13 Second equation: 5*b + 8*m = 14 From the second equation, we can isolate b: b = (14 - 8*m)/5 In the second equation 10*(14 - 8*m)/5 + 4*m = 13 2*(14 - 8*m) + 4*m = 13 28 - 16*m + 4*m = 13 28 -13 = 16*m - 4*m 15 = 12*m m = 15/12 = 1.25 Then b = (14 - 8*m)/5 = (14 - 8*1.25)/5 = 4/5 = 0.8 So one bagel costs $0.8 and one muffin $1.25</span>
You might be interested in
Hii please help asap ill give brainliest thanks
GalinKa [24]

Answer:

The answer is ayurveda

8 0
2 years ago
Jack covers his ears when he hears a loud sound. Which statement is correct?
Gre4nikov [31]

Answer:

correct answer is 3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
726 estimated <br><br><br><br><br> thank you , <br><br> vicky
malfutka [58]
726 to the hundred's is 700
726 to the ten's is 730

6 0
3 years ago
Question 1: A ratio of 28 to 12 can be expressed in simplest form as:
vichka [17]
It’s 7:3
Explanation
It’s 7:3 because 28 divided by 4 is 7 and 12 divided by 4 is 3
3 0
3 years ago
Twenty-four Million one hundred ninety-none thousand nine hundred seventy four, when rounded off to the nearest thousand place i
adelina 88 [10]

Answer:

Round Off :

1 ) 24,199,974

=>24,200,000

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A master student is planning to take a qualifying exam in the coming summer. She has three chances. The first one is in June. If
    7·1 answer
  • Mr.Morales makes four batches of cookies for family match math night. He divides half of a pound of butter equally into 4 mixing
    5·2 answers
  • A baseball team played 75 games and lost 20% of them. How many games did the team lose? 15 20 55 60
    7·2 answers
  • fruit punch jucie boxes cost 0.35 per oz they come in boxes of 8.5 oz and 12.2 oz how many dose each box cost
    13·2 answers
  • Sam, a researcher, and his team conduct a study to examine the effect of WakeMe, an energy drink, on intelligence levels of peop
    7·1 answer
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • Please I really need help
    10·1 answer
  • Can someone plz help me with this one problem plz I’m being timed!!!
    9·2 answers
  • 47​, 47​, 26​, 73​, 61<br><br> What is the mean?
    11·2 answers
  • The formula for converting C to F is C =
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!