1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
love history [14]
4 years ago
11

A 96-ounce container of orange juice cost $4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate f

or both containers to be the same
Mathematics
2 answers:
erica [24]4 years ago
3 0
<span>96-ounce container of orange juice cost $4.80
</span><span>128-ounce ................................................?

4.80 x 128 / 96 = $6.40

answer
</span>$6.40 - <span>128-ounce container</span>
kotegsom [21]4 years ago
3 0
$4.80/96oz = $X / 128 oz

We cross multiply to find $X, i.e. multiply the left-hand side by 128 oz,
$X=128 oz * $4.80/ 96oz =$ (128*4.8/96) = $6.40

Answer : $6.40 / 128 oz  would have the same unit price as $4.80 / 96 oz.

You might be interested in
SOMEBODY PLEASE HELP ME! [99 POINTS]
Arte-miy333 [17]
The answer is D since
4*4=16
16*4=64
64*4=256
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anna buys 12 pens and 20 pencils for a total cost of $16. One pen costs $0.40 more than a pencil. What would one pencil and one
vladimir2022 [97]

It is given in the question that

Anna buys 12 pens and 20 pencils for a total cost of $16. One pen costs $0.40 more than a pencil.

Let the cost of pencil is $ x .

Therefore cost of pen is

$(x+0.40)

According to the question

12(x+0.40)+20x =16

Distributing 12 and combining like terms, we will get

12x+4.8+20x=16\\32x = 11.2\\x = 0.35

Therefore cost of pencil is $0.35 and cost of pen is

0.35+0.40=0.75

3 0
3 years ago
Need help on number 11
mezya [45]
Wren's bedroom is 12 feet long x 10 feet wide. She plans to purchase carpet for the entire room. The carpet costs $25 per square meter. What are the dimensions in meters? Round each to nearest tenths place.

There are 3.28084 feet in a meter.
12*3.28084=39.30078
10*3.28084=32.8084
Length:39.3
Width:32.8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area and please show the steps and explain. Thanks!
Anit [1.1K]
I'm pretty sure you just add all the numbers up so it would be 569.9 ft 
3 0
3 years ago
If 10x+6y=7 is a true equation, what would be the value of 6(10x+6y)?
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

We know that 10x + 6y = 7, and so

6(10x + 6y) = 6(7) = 42

8 0
3 years ago
Other questions:
  • At a parade, 1/4 of the participants have red hair, 1/6 of them have brown hair, and the rest have black hair. What fraction of
    6·2 answers
  • From a board 8 feet in length, Emmet cut two 2-foot bookshelves. How much of the board remained?
    5·1 answer
  • Help me pleaseeeeeeeeeeeee
    11·1 answer
  • 1. What quantity is shown on the horizontal axis?<br> Stud
    9·2 answers
  • What is the slope of the line?
    13·1 answer
  • 2
    6·2 answers
  • Solve for x: 9(3x+3)=10(3x+9)
    10·2 answers
  • Help....i don't remember even going over this at all.
    8·1 answer
  • An inequality is shown.
    5·1 answer
  • Given negative two and one third times negative five and fifteen hundredths, determine the product.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!