1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
love history [14]
3 years ago
11

A 96-ounce container of orange juice cost $4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate f

or both containers to be the same
Mathematics
2 answers:
erica [24]3 years ago
3 0
<span>96-ounce container of orange juice cost $4.80
</span><span>128-ounce ................................................?

4.80 x 128 / 96 = $6.40

answer
</span>$6.40 - <span>128-ounce container</span>
kotegsom [21]3 years ago
3 0
$4.80/96oz = $X / 128 oz

We cross multiply to find $X, i.e. multiply the left-hand side by 128 oz,
$X=128 oz * $4.80/ 96oz =$ (128*4.8/96) = $6.40

Answer : $6.40 / 128 oz  would have the same unit price as $4.80 / 96 oz.

You might be interested in
Let X represent the SAT score of an entering freshman at University X. The random variable X is shown to have a N(1200, 90) dist
Lelechka [254]
The correct answer to this question is 0.1456. This is <span>the probability that X bar will be greater than Y bar. </span>Probability is the measure of how likely an event is. The formula is the ratio of the number of favorable outcomes to the total number of possible outcomes. Thank you for posting your question. I hope that this answer helped you. Let me know if you need more help. 
4 0
3 years ago
Divide 5x2 − 7x − 6 by x − 2. <br> 5x − 5 <br> 5x + 3 <br> x − 5 <br> x + 3
Zanzabum
5x + 3. You can also synthetically divide because of the linear divisor

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help and a explanation please
Zanzabum

Answer:

$6.48

Step-by-step explanation:

It would be $6.48 because 1.60 times 4 1/2 is 7.2 and if you do 10% of 7.2 you get B.

3 0
3 years ago
HELP PLEASE!!!
TiliK225 [7]

Problem 1

Answer: Independent

The reason why is because each bag is separate from one another, so one event doesn't affect the other. If we know the result of what we pulled out of one bag, it doesn't change the probability of the other event.

======================================

Problem 2

Answer: Dependent

Assuming you do not put the first card back, then the probability of picking a King on the second draw will be different than if you picked a King on the first draw. With all 52 cards in the deck, the probability of getting a king is 4/52 = 1/13. It changes to 4/51 after we picked out an ace for the first card (and didn't put that first card back).

6 0
3 years ago
What is the length of the hypotenuse of the triangle?
igor_vitrenko [27]

Answer:

The answer is 37.

Step-by-step explanation:

#Hope it helps uh.......

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Jenna has 76.47 dollars she bought 2 books for 39.86 dollars how much does she have left
    11·2 answers
  • If I have right angle triangle with a hypotenuse of 12meters and an angle of 60degrees what is the length
    14·1 answer
  • 99 POINTS! A right prism has height 7½ and triangular bases with sides of length 5, 12, and 13 What is the: a Volume of the pris
    9·2 answers
  • Help please thank you and also show the work please
    9·1 answer
  • 7k - 14 = 42<br> I need help solving this equation , can you help ?
    14·2 answers
  • Please help due in 5 minutes
    7·1 answer
  • SOMEONE HELP ASAPPPP PLEASEEE,PLEASE EXPLAIN HOW U GOT YOUR ANSWER, I NEED AN EXPLANATION IN ORDER TO COMPLETE THIS! NO LINKS OR
    12·2 answers
  • The line with equation y= 2x + 3 is reflected in the x-axis.
    8·1 answer
  • Approximate each irrational number to two decimal places without a calculator?
    10·1 answer
  • If Paul is older than Bill and Fred is younger than Bill, then Bill's age is between Paul's and Fred's.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!