1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zepler [3.9K]
3 years ago
8

How do you solve these equations using elimination

Mathematics
1 answer:
lara31 [8.8K]3 years ago
5 0
I think this is right
I hope this helps u

You might be interested in
Help me plz branniest to whoever right
Iteru [2.4K]

Answer:

vertex: (-1,25)

aos; -1

left x int: -6

right x int: 4

(not sure)

range is less than of equal to 25

4 0
2 years ago
Which expression is equivalent to 2x^2+2x-4/2x^2-4x+2
lord [1]
You need to factor the numerator and denominator...

(2x^2+4x-2x-4)/(2x^2-2x-2x+2)

(2x(x+2)-2(x+2))/(2x(x-1)-2(x-1))

((2x-2)(x+2))/((2x-2)(x-1))  so the (2x-2)s cancel out leaving

(x+2)/(x-1)
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The temperature at midnight was 3°. By 6am, the temperature had dropped 5°. What was the temperature at 6am?
Annette [7]
The temperature at 6am would've been -2 because 3 - 5 = -2
8 0
2 years ago
Factoring using GCF 15cd + 30c^2d^2
olchik [2.2K]

Answer:

15cd(1 + 2cd)

Step-by-step explanation:

greatest common factor is 15cd

15cd*1 + 15cd*2cd\\= 15cd(1 + 2cd)

8 0
1 year ago
In basketball, baskets are worth either 2 or 3 points. A missed shot, of course, is worth 0 points. During the 2007-2208 season,
rosijanka [135]

Answer:

1.15

Step-by-step explanation:

Multiply each shot by its point value. Then add. Divide this sum by the total number of shots taken.

288*2 + 79*3 + 340*0 = 813

----------------------------------------

288 + 79 + 340 = 707

813 / 707 = 14.992

The weighted average is approximately 1.15 points per shot.

7 0
1 year ago
Other questions:
  • There is a bowling ball with a diameter of 216 mm and a baseball with a diameter of 74 mm. Find how many times greater the volum
    13·1 answer
  • A plane travels 3,625.26 miles in 6.9 hours. What is the plane’s unit rate?
    8·1 answer
  • The granola summer buys used to cost $6.00 per pound but it has been marked up %15 A. How much did it cost summer to buy 2.6 pou
    5·1 answer
  • Dennis drew a diagram of a go-cart he is planning to build. All of the measurements in the diagram use the scale of 1 inch = 16
    14·1 answer
  • Write an expression that shows how to multiply 4 x 362 using place value in expanded form
    7·2 answers
  • (HELP ASAP PLEASE!!)
    11·1 answer
  • Mark reduce the size of a photo to a height of 4 inches. What is the new width if it was originally 16 inches tall and 8 inches
    15·2 answers
  • Turning 2 7/8 into a decimal
    12·1 answer
  • Last week robin ran 15 miles over seven days how many miles did she run per day show or explain how you get your answer
    9·1 answer
  • It is 2.8km from David’s house to the nearest mailbox. How far is it in meters?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!