1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
3 years ago
14

The cost of pumpkin seeds is proportional to

Mathematics
1 answer:
zheka24 [161]3 years ago
6 0

Answer:

Part 1) The unit rate is  \$0.25\ per\ ounce

Part 2) A 56 ounce bag of pumpkin  Seeds cost $14.00

Step-by-step explanation:

Part 1) What is the unit rate  for the pumpkin seeds?

we know that

A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form k=\frac{y}{x} or y=kx

Let

y ----> the cost of pumpkin seeds in dollars

x ---> the weight in ounces

we have

For x=24 ounces, y=$6

Find the value of the constant of proportionality k

k=\frac{y}{x}

substitute the values

k=\frac{6}{24}=\$0.25\ per\ ounce

The unit rate is the same that the constant of proportionality k

therefore

The unit rate is

\$0.25\ per\ ounce

Part 2) How much would 56. ounce bag of pumpkin seeds cost?

we know that

The linear equation is equal to

y=0.25x

For x=56 ounces

substitute in the linear equation and solve for y

y=0.25(56)=\$14.00

You might be interested in
The length of a rectangle is 5 feet and the width is x the perimeter is less than 15 feet write and solve an inequality to find
topjm [15]

Answer:

5 ft * x ft

x ≤ 3 ft

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jeremy can row 3/8 of a mile in 1/4 of an hour.
Elza [17]

Answer:

3/2 mph

Step-by-step explanation:

\frac{3}{8} = \frac{r}{4}

cross-multiply: 8r = 12

r = 12/8 or 1.5 mph

6 0
3 years ago
Which choice is equivalent to the expression shown below? -3(3y-2x) +2(5x-4y)
kap26 [50]

Answer:

-17y + 16x

Step-by-step explanation:

-3(3y - 2x) + 2(5x - 4y) = -9y + 6x + 10x - 8y = -17Y + 16X.

If it is helpful, plz give me Brainliest.

7 0
3 years ago
X÷2+4 greater than 7​
denpristay [2]
I’m am almost sure it’s true it should look like this X
__ > 7
2+4
8 0
3 years ago
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct
barxatty [35]
The real answer for -10/5.49 is, instead of 1.82, it's actually -1.82!! 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Using synthetic division, find (x^4 − 2) ÷ (x + 1).
    8·1 answer
  • Wilbur spends 2/3 of his income, share 1/12, and saves the rest. What part of his income does he save? Give the answer in simple
    5·1 answer
  • Generate an equivalent fraction for 3/4.prove answer with visuals
    15·1 answer
  • Which is a factor of 54xy+45x+18y+15?<br> a) x-5<br> b)6y+5<br> c)6y+1<br> d)3y+5 ...?
    12·2 answers
  • Need help on number 13 and 14
    5·1 answer
  • Find the volume of the figure. Round to the nearest hundredth if needed.
    12·1 answer
  • Express the pair of fractions using the least common denominator of the two.<br> 2/3, 1/4
    5·1 answer
  • Which description explains how the graph of f(x)=√x could be transformed to form the graph of g(x) = √x-6
    15·1 answer
  • 6.11 - 1.2<br><br><br> 7<br><br><br> 5<br><br> 5<br><br> 6<br> 6
    5·2 answers
  • April wants to borrow $200 from her father and is willing to pay $9 in Interest. Her father wants to charge an interest rate of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!