1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksi-84 [34.3K]
3 years ago
11

Harvey automobiles uses a standard part in the manufacture of several of its trucks. the cost of producing​ 90,000 parts is​ $13

0,000, which includes fixed costs of​ $70,000 and variable costs of​ $60,000. the company can buy the part from an outside supplier for​ $3.50 per​ unit, and avoid​ 30% of the fixed costs.
Business
1 answer:
Mazyrski [523]3 years ago
8 0

Answer:

If Harvey decides to purchase the parts instead of manufacturing them, their total costs will increase by $164,000

Explanation:

currently Harvey's costs are:

variable costs = $70,000

fixed costs = $60,000

total $130,000

total cost per unit = $130,000 / 90,000 units = $1.44 per unit

if Harvey decide to outsource the production of the parts:

variable costs = 90,000 x $3.50 = $315,000

decrease in fixed costs = $70,000 x -30% = -$21,000

total costs = $294,000

If Harvey decides to purchase the parts instead of manufacturing them, their total costs will increase by ⇒ $294,000 - $130,000 = $164,000

You might be interested in
Agent Pam receives an offer on one of her listings for less than the asking price. The home has been listed for several months;
Jobisdone [24]

Answer: Counteroffer

Explanation: As the primary duties of Pam lies towards her clients, all her efforts should be made to make the deal favorable for her client. Pam should make a counteroffer to the buyer to make the price high enough so at least she"ll be able to ask her client for any negotiation possible. Hence counter offering the client is the best possible way for her .

8 0
2 years ago
Bamba Corporation's cost formula for its selling and administrative expense is $47,900 per month plus $52 per unit. For the mont
Oksanka [162]
I think it is D
Hope my answer help you
4 0
3 years ago
Go follow my meme page on Insta gram please I just started it
Roman55 [17]

Answer:

. ...........

Thank you

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The cable company must own a scarce resource. The cable company is experiencing diseconomies of scale. In order for a monopoly t
Vika [28.1K]

Answer:

It is more efficient on the cost side for one producer to exist in this market rather than a large number of producers.

Explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Draw a graph which depicts long run equilibrium of transnet
Nookie1986 [14]
I will not be able to illustrate the graph in the dialog box but instead, the writer will describe the long-run equilibrium of transnet. Long-run equilibrium in economics focuses on the period of time where the resource is still available and what is its costs and quantity produced. 
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Groundz Coffee Shop uses 4 pounds of a specialty tea weekly; each pound costs $16. Carrying costs are $52. It costs the firm $8
    8·1 answer
  • Why haven't the changes to campaign finance laws passed in 2002 been effective in stopping the flow of soft money?
    13·2 answers
  • A print advertisement for nivea skin lotion uses pastel colors and script-type fonts to make it appear feminine. these tangible
    11·2 answers
  • What is an example of a long term goal if you’re in middle school now
    10·2 answers
  • You are planning to purchase the stock of Ted's Sheds Inc. and you expect it to pay a dividend of $3 in 1 year, $4.25 in 2 years
    13·1 answer
  • A product's standard cost card specifies that a unit of the product requires 4 direct labor-hours. During September, 3,350 units
    15·2 answers
  • A corporation reports the following year-end balance sheet data. The company's acid-test ratio equals:Cash $ 41,000 Current liab
    7·1 answer
  • Madison Corporation sells three products (M, N, and O) in the following mix: 3:1:2. Unit price and cost data are: M N OUnit sale
    11·1 answer
  • You want to take out a $125,000 mortgage. The interest rate on the mortgage is 5%, and the loan is for 30 years. How much will y
    7·1 answer
  • From June to the end of September, Jennifer wants to save at least $1,500. Her monthly expenses are $600. Jennifer saves whateve
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!